Otomobil

Xiaomi, elektrikli otomobil pazarına kafayı takmış durumda

Çinli teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefon, tablet, akıllı saat derken şimdi de elektrikli otomobil pazarından pay kapabilmek için rekabete hazırlanıyor.

Xiaomi, elektrikli otomobil pazarına kafayı takmış durumda

Geçtiğimiz günlerde, şirket CEO'su Lei Jun, gelecek planları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre Xiaomi, elektrikli otomobil pazarına 10 milyar doların üzerinde bir yatırımla giriş yapmaya hazırlanıyor ve operasyonlarını Xiaomi Automobile Technology markası altında hızlandırıyor.

Jun, yaptığı kısa röportajda, önümüzdeki 15-20 yıl içinde dünyanın ilk beş üreticisinden biri olmayı hedeflediklerini söyledi. Bu hedef, otomobil pazarında yaşanan yoğun rekabet düşünülürse oldukça iddialı görünüyor. Ancak, elektrikli araçlara geçiş süreci ve eski otomobil üreticilerinde yaşanan gerileme, yeni oyunculara fırsatlar sunabilir.

Lei Jun, açıklamalarına ek olarak, Xiaomi'nin Çin'deki rakiplerine kıyasla yaklaşık 6-7 yıl geride olduğunu ancak bunun kapanmayacak bir fark olmadığını söyledi. Bu nedenle, 2022 yılında 2.300'den fazla Ar-Ge personeli ile 3 milyar yuan'dan (439 milyon dolar) fazla yatırım alan Xiaomi, ilk aracını 2024 yılında yola çıkarmayı planlıyor.

Xiaomi, elektrikli otomobil pazarına kafayı takmış durumda

Geçtiğimiz hafta, yeni aracın kış şartlarında test edildiğini gösteren görüntüler ortaya çıkmıştı. Bu nedenle, çalışmaların büyük oranda hız kazandığını söyleyebiliriz. Lei Jun, elektrikli araç pazarında en önemli detayın yazılım olduğunu düşünüyor. Bu konuda Xiaomi'nin uzmanlığına vurgu yaparak, hedeflerine ulaşmak için gereken her şeye sahip olduklarını belirtti.

Xiaomi'nin otomobil sektörüne girişi, teknoloji devinin sektördeki büyük oyuncular arasında yer almayı hedefleyen birçok şirket gibi, gelecekte büyük bir başarı sağlayabileceğinin bir göstergesi. Ancak, bu hedefe ulaşmak için sektördeki yoğun rekabet ve farklı mevzuatlarla karşılaşacaklar. Xiaomi'nin nasıl bir başarı elde edeceğini yakından takip etmek gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.