Otomobil

Xiaomi otomobil işine giriyor! İşte otomobil hakkında her şey!

Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin CEO'sundan otomobil hakkında yeni detaylar geldi. İşte üretecekleri ilk aracın özellikleri ve fiyatı!

Xiaomi otomobil işine giriyor! İşte otomobil hakkında her şey!

Xiaomi geri adım atmıyor. Araba üretecekleri konusunda pek ciddiye alınmadılar. Ancak tüm hızları ile geliyorlar. Xiaomi Lei Jun, kişisel canlı yayınında bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda aslında bir çok konuya değindi ancak bizim merak ettiklerimiz üretecekleri araba konusuydu.

Canlı yayın öncesinde bir anket açılmıştı. Bu anket şirketin üreteceği ilk araç hakkında düşünceleri belirlemek amaçlıydı ve şirket için önem arz ediyordu.

Lei Jun yayınında bu anketi çok dikkate aldıklarını, bu ankete göre üretilecek ilk araç kesinlikle bir karavan ya da spor araba olmayacaktı.

Şirketin planları ise zaten SUV ya da sedan araç üretmek üzerineydi. Yani bu doğrultuda anketle örtüşüyorlardı. Anketteki bir diğer önemli husus ise fiyat. Tahminlere göre 100,000-300,000 Yuan ( 15,000-45,000 dolar) arasında olması yönünde. Ankete göre ise kullanıcıların büyük bir çoğunluğu aracın 100,000 yuan fiyatının üzerinde olmasını istemiyor.

Xiaomi otomobil işine giriyor! İşte otomobil hakkında her şey! - Resim : 1

Lei Jun ayrıca araba için üzerinde çalıştıkları yeni logodan bahsetti. Daha önceki logolarına göre daha oval bir tasarımın, araca daha uygun olacağını ekledi.

Xiaomi ürün gamı anlamında bizleri günden güne şaşırtmaya devam ediyor. Şirketin en bilinir markası olan akıllı telefonların yanısıra, mobil cihaz aksesuarları, televizyonlar, hava temizleme cihazları, akıllı robotlar, akıllı ampüller ve hatta akıllı matara bile var. Özellikle Mijia markası altındaki ürün çeşitliliğine şimdi bir de araç ekleniyor.

Eleştirmenlere göre Xiaomi, zor bir yola girmiş, özellikle başta çip gibi maddelerin temini konusunda sorun yaşanan bu dönemde araç üretiminden vazgeçeceği düşünülüyordu. Şirket mart sonunda bir konferans düzenlemiş, Xiaomi MIX FOLD ve Surge C1 görüntü işlemcilerini tanıtmıştı.

Konferans sırasındaki konuşmasında CEO Lei Jun eleştirilere cevaben; “Bütün itibarım üzerine bahse girerim, bu alanda (araba üretimine ithafen) Xiaomi adına savaş vereceğim.” Görünen o ki, Xiaomi kendi aracını üretmekten vazgeçecek gibi görünmüyor.

Yorumlar
Oktay uyanik
Evet arabayi cinliler yapar bizde yerli ve milli diye piyasaya sureriz
Cevapla
Arif Qasımov
Ya zaten hep ucuz şeyleri çinliler yapıyor belki bizim için elektirikli aracı xiaomi yapacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.