Otomobil

Xiaomi ve Huawei'den elektrikli otomobillere dev yatırım!

Huawei ve Xiaomi, güçlerini birleştirdiler ve önemli bir elektrikli otomobil tedarikçisine büyük yatırım yaptılar. Elektrikli otomobil sektöründe taşlar yerinden oynuyor. İşte detaylar...

Xiaomi ve Huawei'den elektrikli otomobillere dev yatırım!

Otomotiv sektöründeki değişim tüm hızıyla devam ediyor. Tesla başta olmak üzere elektrikli araçlarıyla popüler hale gelen şirketlerin ardından yıllardır sektörde başarılı bir şekilde faaliyet gösteren otomobil devleri de trende ayak uydurmaya başlıyor.

Aslında, son zamanlarda, akıllı telefon üreticileri elektrikli otomobiller konusunda somut adımlar atmaya başladı. Son olarak, sektörde güçlü oyuncular olan Xiaomi ve Huawei'nin bu alanda önemli bir tedarikçiye büyük yatırım yaptığı öğrenildi.

Xiaomi ve Huawei EV Pil Tedarikçisine Büyük Yatırım!

Xiaomi ve Huawei'den elektrikli otomobillere dev yatırım! - Resim : 1

Bilindiği üzere her iki şirket de bir süredir elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor. Bu noktada Xiaomi'nin bir adım daha ileri gittiğini söyleyebiliriz. Çünkü Xiaomi, Eylül ayında Xiaomi Otomobil Technology Co Ltd. adlı ikinci yan şirketini kurdu. Böylece otomobil ünitelerinde çalışan sayısı 500'ü aştı.

Huawei ise ABD yaptırımları nedeniyle istediği adımları tam olarak atamıyor. Bu nedenle, Xiaomi‘ye kıyasla daha sakin bir süreç geçirdi, ancak çalışmalarda hala büyük ilerleme kaydettiğini belirtmek gerekir.

Xiaomi ve Huawei son zamanlarda Çinli elektrikli otomobil üreticisi NIO'nun pil tedarikçisine büyük yatırım yaptı. Tedarikçi Beijing Weilan New Energy, her iki şirketten de yaklaşık 78,2 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

2016 yılında kurulan ve elektrikli otomobillerin popülaritesi ile kısa sürede dev şirketlerle anlaşmalar yapan tedarikçi firmanın Çin'de üç farklı üretim tesisi bulunuyor. Özellikle yüksek menzilli piller ürettiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Hatırlanacağı üzere maksimum 1.000 km menzile sahip olan NIO ET7 modeli Beijing Weilan New Energy imzasına sahip.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.