Xiaomi'nin yeni otomobili ortaya çıktı, TOGG'a rakip olacak

Xiaomi, elektrikli araç pazarındaki iddiasını güçlendiriyor: İkinci modeli, şehir hayatına uyum sağlayacak bir SUV olarak yıl sonuna doğru yollarda olacak.

Xiaomi'nin yeni otomobili ortaya çıktı, TOGG'a rakip olacak

Bu hamle, markanın çevreci taşıtlar konusundaki kararlılığını ve teknolojik inovasyon alanındaki genişlemesini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Xiaomi, dün Çin'de SU7 sedan modeliyle göz dolduran bir lansmana imza attı. Ancak şirket bu başarısının ardından durmak bilmiyor ve zaten yeni bir model üzerinde çalışmalara başladı bile. Çin'den gelen yeni bir rapora göre, adı açıklanmayan kaynaklara dayanarak Xiaomi'nin ikinci elektrikli aracı bir SUV olacak.

SUV'lerin son yıllarda dünya genelinde popülerliğini artırması şaşırtıcı değil. Ancak asıl sürpriz, bu SUV'un bu yılın sonuna kadar piyasaya sürüleceği iddiası. Xiaomi'nin akıllı telefon işinden alışık olduğu hızlı ürün çıkarma stratejisi, otomobil dünyası için biraz hızlı görünse de, Xiaomi'nin bu tempoya ayak uydurabileceği düşünülüyor.

Ancak, bu hızın otomobil sektörü için biraz fazla hızlı olduğunu düşünerek, bu bilgiyi biraz şüpheyle karşılamakta fayda var. Şirket, kelimenin tam anlamıyla ilk modelini dün piyasaya sürdü. Ancak Xiaomi'nin, özellikle çok tercih edilen bir kategori olan SUV'leri bir an önce piyasaya sürmesi gerekiyor. Nio, Li Auto ve XPeng gibi çoğu yeni Çinli rakibi ilk modellerini SUV olarak piyasaya sürmüşlerdi. Hatta Nio ve XPeng, kadrolarında diğer türlerden daha fazla SUV bulundururken, Li Auto şimdiye kadar sadece SUV üretti.

Xiaomi'nin yeni otomobili ortaya çıktı, TOGG'a rakip olacak

Belki de Xiaomi'nin ilk olarak bir sedan piyasaya sürme kararı, denenen ve test edilen yoldan gitmeyerek insanları şaşırtma niyetinden kaynaklanıyordur. Ancak, şirketin bu yolu er ya da geç takip etmesi gerekecek, bu yüzden bir sonraki modelin SUV olması mantıklı görünüyor. SU7'nin sipariş kitapları açıldıktan sonraki ilk 27 dakikada 50.000'den fazla sipariş alması, Xiaomi'nin fiyatına kıyasla mükemmel özellikler sunma konusundaki eğilimini göz önünde bulundurduğunda, Xiaomi'nin bir SUV modeli en azından benzer şekilde, hatta belki daha başarılı olabilir.

Xiaomi'nin bu hızlı ürün geliştirme ve piyasaya sürme stratejisi, akıllı telefon pazarındaki deneyimlerinden kaynaklanıyor olabilir. Şirket, bu stratejiyi otomobil sektörüne de uygulayarak pazarın dinamiklerini değiştirebilir ve rakiplerine karşı önemli bir avantaj elde edebilir. Özellikle SUV segmentinde, tüketicilerin beklentileri yüksek ve rekabet kızışmış durumda. Xiaomi'nin bu segmentte yer alması, markanın otomotiv sektöründeki varlığını güçlendirecek ve elektrikli araç pazarındaki konumunu sağlamlaştıracak bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Xiaomi'nin otomobil sektöründeki bu hızlı ilerleyişi, aynı zamanda kafada soru işaretleri de yaratıyor. Firma model tasarımı olarak sınıfta kalacak. Neden derseniz Su 7 modelinin tasarımının Porche’nin Tycan modelinin tasarımıyla birebir olduğu ortaya çıktı. Anlayacağınız Xiaomi’nin başı yakın zamanda davalarla derde girebilir.