Otomobil

Yeni gaz pedalları sayesinde yakıt tüketimi düşecek

Bosch geliştirdiği titreşimli gaz pedallarıyla yakıt tüketimini düşürmeyi hedefliyor.

Yeni gaz pedalları sayesinde yakıt tüketimi düşecek

Otomotiv sektöründe birçok parça üretiminde faaliyet gösteren Alman teknoloji üreticisi Bosch, yeni geliştirdiği titreşimli gaz pedalları sayesinde taşıtlardaki yakıt tüketimini %7'ye varan oranda azaltmayı hedefliyor. Gaz pedallarındaki titreşimler sürücünün doğru hızda gitmesini sağlayacak.

İlginizi Çekebilir >> 

Şoförlerin kullanım biçimine göre 3 farklı kademede titreşim seviyesi sayesinde gaz pedalı sürücüye titreşimle daha hızlı ya da daha yavaş gitmesi gerektiğinin haberini verecek ve eğer sürücü bu titreşimlere göre hızını ayarlarsa aracında harcadığı yakıtı %7 oranla daha az harcayarak yakıt tasarrufu yapmış olacak.

1454476318_bosch-pedal-gorsel.jpg

Gaz pedalı bu titreşimleri navigasyon sistemiyle iletişim halinde kalarak trafik bilgilerine ait tüm verileri değerlendirerek bu titreşimleri şoföre iletecek. Böylelikle sürücü gereksiz yere daha hızlı gitmeyecek.

Şimdilik Bosch'un geliştirdiği gaz pedalı bir prototip olarak bulunuyor. Henüz bir araçta yer verilmeyen gaz pedalına en yakın zamanda tanıtılacak bazı yeni araçlarda yer verilmesi bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.