Cenevre otomobil fuarında Avrupa prömiyeri yapılan, Jeep’in “İstediğin yere git, özgürce yaşa!” felsefesine göre tasarlanan yeni Cherokee’den beklentiler büyük. Yılsonuna kadar ülkemizde en az 500 adet satılması hedeflenen araçta çok önemli değişikliklere gidilmiş. Aracın görünümünün ciddi oranda değişmesini sağlayan en önemli dokunuş far grubuna yapılmış. Uzaktan bakıldığında çekik gözlü hafif sinirli bir ön yüze sahip araç, far grubu açıkken girdiğimiz her yolda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yeni Jeep Cherokee’nin dış tasarımı selefinden bir hayli farklı olsa da markanın vazgeçemediği izleri de taşıyor. Buna en iyi örnek olarak 7 parçalı ön ızgarayı gösterebilirim.

İdeal Boyutlar
Genel olarak yeni Jeep Cherokee’nin daha şehirli bir görünüme kavuştuğunu, yuvarlak hatların ön plana çıktığını söyleyebilirim. Bence bu tasarımda belirgin bir amaç var; yeni Cherokee önceki versiyonlarının aksine, sadece off-road özellikleriyle değil, boyutları ve tasarımıyla şehir içi kullanımına da uygun olduğunun göstermek istiyor. Kısacası; artık karşımızda pastadan daha büyük bir pay almak isteyen hem kadın hem de erkek sürücüleri hedefleyen bir Cherokee olduğunu düşünüyorum.

4.62 m uzunluğa, 1.85 m genişliğe ve 1.63 m yüksekliğe sahip araç, ailenin daha büyüğü sayılan efsane model Grand Cherokee’den 20 cm daha kısa, 9 cm daha dar ve 17 cm daha alçak. Uzunluk olarak neredeyse orta sınıf bir sedan otomobille aynı ölçülere sahip aracı şehir içinde kullanmak da park etmek de kolay. Geri vitese geçtiğinizde konsolun ortasındaki ekrandan takip edebildiğiniz, paralel veya dikey olarak park etmenize yardım eden geri görüş kamerasının görüntüsünü de işlevini de beğendiğimi söylemeliyim. Bunu neden belirtiyorum; çünkü bu özellikle artık birçok modelde var, ama ne yazık ki ya tam olarak çalışmıyor, ya da ekran görüntüsü net değil. Fakat cherokee’de durum farklı, sistem başarılı.

İçeriden tek bir düğmeyle açılan bagaj kapağına sahip Yeni Cherokee’nin standart bagaj hacmi 423 litre. Fakat ileri geri hareket eden arka koltuklar sayesinde bagajın genişliğini kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Daha geniş bir alan isterseniz ise arka koltuklar yatırarak 637 litre bagaj hacmine sahip olabiliyorsunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.