Şık Tasarım Çizgileri Tasarım açısından şunu kesinlikle belirtmek gerek; yeni 308’in eski versiyonla hiçbir alakası yok. Çok daha çağdaş tasarım çizgilerine kavuşan aracın oldukça sportif bir görünümü var. Genç kullanıcıları hedefleyen yeni 308’in daha alçak konumlandırılmış, arkaya doğru uzayan bir dizaynı var. Yeni yüzüyle çok daha şık gözüken aracın LED aydınlatma gurubu da gece-gündüz dikkat çekmeyi başarıyor.

Performans Paketli Kokpit 2014’te yılın otomobili seçilen aracın kokpiti genel olarak beklentiyi karşılıyor. Koltuklarda oturma pozisyonu çok rahat ve kendinizi her şeye hakim hissediyorsunuz. Aracın en beğendiğimiz noktalarından biri de direksiyon simidinin tasarımı. Sağdan ve soldan genişletilmiş bir “O” harfi gibi gözüken direksiyon simidi sürüş keyfini ciddi oranda artırıyor. İlk birkaç saat biraz garipseseniz de alıştıktan sonra çok rahat ediyorsunuz.

Ön ve arka teker aralıkları artırılan Peugeot 308’in yan tasarımında sportifliğin yanı sıra aerodinamiğe de önem verilmiş. Ön kaputtan başlayan eğim, ön cam ve A sütununda devam ediyor. Bildiğiniz gibi eski araçların birçoğunda A sütünu ve buna bağlı olarak ön camlar dik şekilde gelirdi. Başta rüzgar direnci ve yakıt tüketimi gibi konularda dezavantajlar sağlanırdı. Ama 308’in yeni jenerasyon bu eğimli tasarımı ve alçaltılmış ağırlık merkezi sayesinde hava sürtünme katsayısının 0,28’e ulaşmasını sağlanmış. Kısacası yol tutuş ve yakıt tüketimi açısından daha iyi bir araç ortaya çıkmış.

Kokpitte tasarım ve görünüm olarak beğendiğimiz, ama kullanışlılık açısından olumsuz bulduğumuz bir nokta var, o da konsolun ortasında yer alan multimedya sistemi. 9.7 inç’lik ekran iç mekanının şıklığını destekliyor, ama sürücüye dönük tasarlanmaması ve dokunmatiğinin çok hisli olmaması gözünüzü yoldan almadan kontrol yapmanızı engelliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.