Yerli elektrikli otomobilin öncüsü 'ATAKar' - Page 1

Fakültenin makine ve elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğrencilerinden kurulu ekip, ilk modelini geçen imal ettikleri "ATAKar" otomobilini, 10 aylık bir çalışma sonunda tasarımıyla daha da geliştirerek saatte 110 kilometre hıza ulaşabilen 2 prototip üretti.

Yerli elektrikli otomobilin öncüsü 'ATAKar' - Page 2

Öğrenci ekibine öncülük eden akademisyenlerden elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Tevhit Karacalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle öncelikli hedeflerinin, elektrikli otomobil üretiminde, yerli parça kullanımını artırmak olduğunu söyledi.

Yerli elektrikli otomobilin öncüsü 'ATAKar' - Page 3

Projede bu yönde tasarım ve imalatlar yapıldığına işaret eden Karacalı, "Batarya yönetim sistemini, yerleşik şarj ünitesiyle birlikte özgün hale getirip, Türkiye ekonomisine kazandırmayı planlıyoruz. İleriki aşamalarda elektrik motorlarının geliştirilmesini düşünüyoruz" dedi.

Yerli elektrikli otomobilin öncüsü 'ATAKar' - Page 4

Projede öğrencilere danışmanlık yapan makine mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Ceviz de otomobile ilişkin şu bilgileri verdi:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.