Otomobil

Yerli otomobil TOGG Almanya'da yollarda görüntülendi

Yerli otomobil TOGG kamuflajlı hali ile Almanya'da görüntülendi. İşte merakla beklenen yerli otomobilin görüntüleri.

Yerli otomobil TOGG Almanya'da yollarda görüntülendi

Türkiye'nin yerli otomobili Togg Almanya’daki yol testleri sırasında bir medya sitesi tarafından görüntülendi. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve yakında yollara düşecek olan yerli otomobil TOGG Almanya'da yollarda karşımıza çıktı.

Togg C-SUV’a ait “casus fotoğrafları” paylaşan INSIDEEVs isimli internet sitesi bazı farklılıkları gözler önüne serdi. Bu farklılıklara göre aracın 2019 yılında gösterilen ilk haline kıyasla özellikle arka bölümünde değişiklikler olduğu belirtildi.

Yerli otomobil TOGG Almanya'da yollarda görüntülendi

Togg’un arka bölümündeki çıkıntı hatırı sayılır derecede azaltılmış durumda. Aynı zamanda aracın arka camının da yine konsepte göre daha dikey bir şekilde konumlandığı belirtildi. Öte yandan, yayınlanan fotoğraflarda ön ve arka far tasarımlarında da farklılıklar yapıldığı göze çarpıyor.

Togg’un Gemlik’teki üretim tesislerinin açılışı 29 Ekim’de yapılacak. Uzun süredir yollara düşmesi beklenen aracın Mart 2023’ten itibaren yollarda olması da beklentiler arasında. Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, son açıklamasında, “Togg’u 2023 yılının mart ayından itibaren artık caddelerde de görmeye başlayacağız. Hızlıca üretimimizi artırarak yollarda Togg’ları görmemizi sağlayacağız. Henüz talep toplamaya başlamadık. Bunun için biraz daha vakit var. Bu konuyu yılın ikinci yarısında değerlendirebiliriz” demişti.

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG merakla beklenen bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Yakında yollara düşecek olan yerli otomobil için beklentiler yüksek.

Yorumlar
Sezayi
Acayip bozmuslar aracin görünümünü,
Cevapla
serkan özil
TOGG ekibi keyfi değişikler yapmamıştır, konu ya maliyettir, ya da bazı standartlar uyması gerektiği için yapılan değişikliklerdir. ALINTIDIR...
Cevapla
serkan özil
Tüm markaların alt yapısı, takımlarin ayarları Almanya'da yapılır, en iyi şartlar orada mevcutur.Sırf merkezi Almanyada olan değil, tüm markalar araçlarını götürüp orada test eder. Toyota Yaris'in den tut, Mclaren'e kadar hepsi oraya gider. Diger bir konu ise, prototip başka, bu bambaşka bir araba. Bunu da kısaca açıklamak gerekirse, prototipte engel yoktur, tasarımcı çizer, ekibi bunu birebir uygular. Uyulması gereken kurallar yoktur, çünkü o araç sadece fuar fuar gezip, sonunda müzede duracaktır. Seri üretime gecilcekse önünüze tonlarca uymaniz gereken kurallar çıkacaktır. O yüzden bazı şeylerin değişmesi çok doğal ve her markada vardır. Bazı şeyler ise maliyetden dolayı değişmek zorunda kalabiliyor. Her üreticinin uyması, malesef tasarimciyi engelleyen, kısıtlayan ulusal kurallar var.
Cevapla
serkan özil
Araç niye Almanya'da test ediliyor diye bir çok yorum geleceği için anlatmak istedim. Araçlar piyasa çıkmadan önce birçok testlerden geçer. En kolayindan anlatmak gerekirse, araç ilk olarak aşırı soğuklarda - 40 derecelerde, genellikle kutup bölgelerinde, ardından +50 derecelerde, çoğunlukla güney Amerika'da test edilir, ve aracın dayanıklılığına bakılır.Bu test sürüşlerinde araçlar kısa dönemde o kadar yıpratılır ki, normal hayatta kullanılan bi aracin 15-20 yil sonraki durumuna gelir. Bu testlerden sonra final aracın alt takımlarına ayar çekilir, bu da genellikle Almanya'da yapılır. Tüm markalar bunun için Nürburgring'e kamuflajli araçlarını ve ekiplerini getirir, ve alt takımlara final ayarlar, konfigurasyonlar yapılır. Almanya'da görülmesi o yüzden. Diğer testler bitti, şuan final ayar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.