Yerli otomobil TOGG Kıbrıs'ın otomobili GÜNSEL karşısında! - Page 1

Bilindiği üzere KKTC’nin ilk yerli otomobili Günsel Oto B9'un tanıtımı, Girne Eleksus Otel’de görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Programa, Başbakan Tatar'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC'nin 3'ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel ve ailesi, yerli ve yabancı iş insanı ile çok sayıda davetli katıldı. KKTC'nin ilk yerli ve milli arabası olma özelliği taşıyan Günsel B9, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı.


Otomobilin üretim sürecinde toplamda 1.2 milyon saat emek harcandı ve bu emek sonucunda Günsel B9 üretim aşamasına getirildi. Yakın Doğu Üniversitesi içerisinde kurulan fabrikada oluşturulan Günsel B9, toplamda 10 bin parçanın bir araya getirilmesiyle ve 109 mühendisin 10 yıl süren çalışmaları sonucunda meydana geldi. Günsel’in üretim hedefinden bahsedecek olursak, 2021 yılında 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesine sahip olması beklenmekte. Bunun yanında 2025'te ise yıllık 20 bin araca ulaşması hedeflenmekte.


Başbakan Tatar, Günsel B9'un tanıtım töreninde yaptığı konuşmada "KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum" dedi. YDÜ ailesinin başarılı, çalışkan ve yetenekli olduğunu belirten Tatar, hep birlikte KKTC'nin başarılarına imza attıklarını ifade etti. Tatar, KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel B9'un tanıtım törenindeki konuşmasında daha sonra şu ifadeleri yer verdi;


''Doğu Akdeniz'de Mavi vatanda KKTC ile ilgili çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Ama bu akşam bu konuşmalar hepsini mahkum etmektedir. Biz başarılı bir milletin başarılı evlatlarıyız. Biz Kıbrıslı Türkler, var olma mücadelesinde çok isimler yetiştirdik. Onların bir tanesi de hepimiz kabul etmeliyiz ki mücadele yıllarından beri her türlü zorluğa göğüs geren Suat Günsel'dir. KKTC bu proje ile geleceğine imza atmakla bu planlar ile gurur duyacaktır. Bu coğrafyada Türklük için vatan için millet için bu projelerin bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini paylaşmak istiyorum''


Prof. Dr. İrfan S. Günsel ise yaptığı açıklamada "Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilen Günsel B9, Muflon gibi zarif ve güçlü hatlara sahip, modern ve özgür bir şekilde tasarlandı" dedi. Konuşmaların ardından Günsel B9 modelinin tanıtımı gerçekleştirildi. Model üç renk araçla sahnede izleyiciye de sunuldu.


Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, yerli otomobil TOGG ile Kıbrıs'ın otomobili Günsel karşılaştırmasını hep birlikte inceleyelim.

Yerli otomobil TOGG Kıbrıs'ın otomobili GÜNSEL karşısında! - Page 2

GÜNSEL


Günsel B9 modelinin motor gücü 187 beygir.

Yerli otomobil TOGG Kıbrıs'ın otomobili GÜNSEL karşısında! - Page 3

TOGGİki çeker modeli 200 beygir güce sahipken, 4 çeker modeli ise 400 beygir gücünde.

Yerli otomobil TOGG Kıbrıs'ın otomobili GÜNSEL karşısında! - Page 4

GÜNSEL


140 kilowatt güç sağlayan bu motor ile 350 kilometre sürüş menzili sağlanmış durumda.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.