Otomobil

Yerli otomobilin CEO'su ilk açıklamasını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerli otomobilin CEO'su olduğu duyurulan Mehmet Gürcan Karakaş ilk açıklamasını yaptı.


Bir süredir üzerinde çalışılan yerli otomobil girişimi ile ilgili CEO yani üst düzey yönetici dün gece açıklanmıştı. Yerli otomobilin CEO'su Bosch'tan transfer edilen Mehmet Gürcan Karakaş olmuştu. Karakaş ayağının tozuyla bugün ilk açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş da projenin Türkiye için makroekonomik gerekliliğin yanında ileri teknoloji alanında olmasından dolayı stratejik olarak çok büyük önem teşkil ettiğini ve doğru bir proje olduğunu belirtti.

"Küresel pazarda söz sahibi olacağız"

Karakaş, son 12 yıldır otomotiv teknolojilerinin içinde aktif rol aldığını anımsatarak, şöyle devam etti: "Teknolojideki gelişim klasik otomobili bir mobilite ekosistemine dönüştürecek. Projemizdeki yüksek motivasyon ve kararlılığı, ülkedeki büyük potansiyelin kullanımıyla birleştirdiğimizde küresel pazarda söz sahibi olunacağına kesin gözüyle bakıyorum. Türkiye'de doğdum, büyüdüm, bu ülkede okudum. İş hayatına Türkiye'de adım attım. Bu projeyle küresel pazarlarda edindiğim bilgi birikimimi ve tecrübemi ülkeme aktarabilme fırsatım olduğu için çok mutluyum. Emin olun Türkiye, küresel ortamda rekabet edebilen bir marka ve otomobilden daha fazlasını yapacak."


Şirketin ortaklarının hisse payları da belli oldu


Öte yandan yerli otomobili geliştirecek olan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ortakların şirket üzerindeki payları belli oldu. Şirkette Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding'in payları yüzde 19'ar, TOBB'un payı yüzde 5 oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.