Aracın tasarım ve üretim aşamasının dışında sürücülüğünü de üstlenen İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi Serdar Zurnacı, gazetecilere, aracın üretimi ve teknik özellikleri konusunda bilgi verdi.

İstanbul Üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyenlerden oluşan bir grup ile elektrikli otomobil ürettiklerini ve söz konusu araçla 13 ilde 5 bin kilometre yol katetmeyi planladıklarını anlatan Zurnacı, "Yaptığımız araç ile üç gün önce yola çıktık. 440 kilometre yol katederek önce Ankara'ya ulaştık. Bugün Ankara'dan yola çıkarak Samsun'a geldik. Cumhuriyet Meydanı'nda aracımızı halkımıza tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Türkiye'de elektrikli bir otomobil geliştirmenin gururunu yaşadıklarını anlatan Zurnacı, şöyle konuştu:

"Çok mutluyuz. Elektrikle çalışan bir otomobil yaptığımız ve bu araç ile 500 kilometre gibi uzun bir menzili tek şarjla katedebildiğimiz için. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim aracımız 500 kilogram ağırlığında, maksimum 4 yolcu kapasitesi var. Tek şarjla 500 kilometre yol gidebiliyor. Şarj istasyonu yanında olduğunda 4 saatte şarj olabiliyor. Maksimum hızı saatte 120 kilometre. Aracın bize maliyeti 450 bin lira oldu. 20 kişi yaklaşık 1,5 yılda bu aracı tasarlayarak üretebildik."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.