Yok böyle ayrıcalık! Elektrikli otomobillere vergi de yok otoyol geçiş ücreti de! - Page 1

Elektrikli otomobillere geçiş süreci tam anlamıyla başladı diyebiliriz. Uzmanların öngörüsüne göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde Avrupa genelindeki elektrikli otomobil sayısı, içten yanmalı motora sahip otomobillerin sayısını geçecek.

Yok böyle ayrıcalık! Elektrikli otomobillere vergi de yok otoyol geçiş ücreti de! - Page 2

Elbette elektrikli otomobillere geçiş süreci beklenildiği kadar hızlı gitmiyor. Bunda birden fazla nedenin başrol oynadığını söyleyebiliriz. En önemli etken ise şarj istasyonlarının yeterli sayıda olmaması.

Yok böyle ayrıcalık! Elektrikli otomobillere vergi de yok otoyol geçiş ücreti de! - Page 3

Bu sebepten ötürü pek çok kişi yeni otomobil alacağı zaman elektrikli otomobil yerine hibrit, benzinli ya da mazotlu otomobilleri tercih ediyor. Fakat bazı hükümetler elektrikli otomobillerin satışını arttırmak için eşi benzeri görülmemiş ayrıcalıklar yapıyor.

Yok böyle ayrıcalık! Elektrikli otomobillere vergi de yok otoyol geçiş ücreti de! - Page 4

Hali hazırda elektrikli otomobil satışlarının içten yanmalı motorlara oranla daha fazla olduğu tek ülke Norveç diyebiliriz. Bu ülkede son verilere göre satılan otomobillerin yüzde 75’ini elektrikli otomobiller oluşturuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.