Otomobil

Zorunlu trafik sigortası primleri bir kez daha zamlandı

Herkes sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarına kenetlenmişken, zorunlu trafik sigortası primleri kısa süre içerisinde ikinci defa zamlandı.

Zorunlu trafik sigortası primleri bir kez daha zamlandı

Enflasyon gerçeği ülkenin genelinde her gün kendini bir kez daha hatırlatamaya devam ediyor. Aslında bu gerçeği hatırlamak için bir hafta arayla aynı markete gidip aynı ürünü muhtemelen aynı fiyattan alamamak yeterli olsa da, yine de bazı kalemlere gelen zamlar gerçekten ciddi bir enflasyon döngüsü içerisinde olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Öyle ki henüz birkaç ay önce yürürlüğe giren ve ilk duyurulduğu andan itibaren büyük tepki çeken zorunlu trafik sigortası poliçe primleri, geçtiğimiz gün bir kez daha zamlandı. Üstelik bu defa zam yetmezmiş gibi, sürücülerin lehine olan bazı indirim ve uygulamalarda da kesintiye gidildi.

Zorunlu trafik sigortası primleri bir kez daha zamlandı

Buna göre geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Eylül 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan yönetmelik değişikliklerine göre, 2022 yılının Eylül ayından itibaren poliçe şirketlerinin aylık azami zam yapma hakkı %4,75’e çıkarılacak. Bu oranın yıl başlarında %2 olduğu hatırlandığında, gelinen son noktada 8 ay içerisinde zam oranının 2 kattan fazla arttığı görülüyor. Ancak bu sadece zammın bir ayağı. Yönetmelik değişikliğine göre ayrıca araç modeli ve tipine göre tek seferlik %20’ye varan ekstra zam da cabası.

Bir de zam gibi görülmeyen ama muhteviyatı itibariyle zam olan güncellemeler var. Örneğin Eylül ayından sonra kullanıcıların en çok güvendikleri şey olan hasarsızlık indirimi oranlarında indirime gidilecek. Yani artık hasarsızlık indirimi sürücüler için daha az avantaj sağlayacak. Tabi bu durum da zaten yakıt ve kasko fiyatlarından aman dileyen sürücüler için bir başka ağır mali yük olarak kendini gösterecek.

Yorumlar
Mehmet Yaşar
Ayrı ayrı iki sigorta yaptırmak bencede doğru değil. Bu işte bir yanlışlık var. Bence sigorta sigortadır.
Cevapla
Mehmet deniz
Artık bu trafik sigortası zorunluluktan çıkarılmalı ya kasko ya trafik sigortası olarak ikisinden biri seçilsin hem kasko yaptırıp hem trafik sigortası yaptırmanın ne anlamı var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.