Oyun

AMD, oyun konsolları için yeni bir işlemcinin ilk işaretlerini verdi!

PlayStation 4 ve Xbox One sonrası bir nesil için kullanılabilecek bir işlemci olabilir.

AMD, oyun konsolları için yeni bir işlemcinin ilk işaretlerini verdi!

AMD'nin CFO'u olan Devinder Kumar, şirketlerinin önümüzdeki yıllarda yapacağı hareketleri ifade eden bazı konuşmalar yaptı. Yeni nesil konsolların tamamı (PlayStation 4, Xbox One ve Wii U) şu sıralar AMD marka grafik kartları kullanıyor. İşte bu bilgiyi göz önüne aldığımızda AMD'nin yeni bir işlemci ipuçlarını da göz ardı etmememiz gerekiyor.

Devinder Kumar'ın yaptığı açıklamalara göre AMD takımı şu sıralar x86 yongası ve ARM yongası üzerine çalışıyor. Eğer x86 ve ARM yongalarının ne olduğunu bilmiyorsanız sizlere şöyle açıklayalım, x86 dediğimiz yonga şu sıralar standart bilgisayarlarda ve yeni nesil konsollar arasından Xbox One ve PlayStation 4 üzerinde kullanılıyor. ARM yongası ise bu platformlardan biraz daha uzak olan mobil cihazlarda kullanılıyor. Ayrıca ARM yongasını Wii U da kullanmakta. Her neyse, hemen aşağıdan okuyabileceğiniz cümleler Devinder Kumar tarafından sarf edildi ve bu cümleler de yeni nesil bir işlemcinin ilk işaretlerini verdi. "Yarı özel iş kulvarına oldukça ilgiliyiz çünkü bu kulvar oldukça benzersiz bir yapıya sahip. Bahsettiğimiz bu yarı özel iş kulvarında madem AMD'nin temel taşları kullanılacak, biz de buradan çıkacak sonucu tüm müşterilerimizde, tüm firmalarımızda kullanacağız. Bu yarı özel iş kulvarındaki çalışmalarımız çoktan başladı ve siz bu çalışmaları en erken 2016 senesi içerisinde görebileceksiniz. Çok fazla detay veremeyeceğim fakat bu yarı özel işlerin ilkinin x86 ve ARM yongası olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu yongalardan en az 1 tanesinin video oyunları platformunda kullanacağız. Fakat bundan daha fazla detay veremeyeceğim." Devinder Kumar, sarf ettiği bu sözlerden sonra, bahsettikleri bu yongaların sanki yeni bir oyun veya oyun konsolu gibi duyurulacağından bahsetti. Bakalım bu işlemciler hangi platformlarda, nasıl kullanılacak?

Kaynak: LeaderGamer

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.