Oyun

Beyond Two Souls PS4 vs PS3

Quantic Dreams tarafından Playstation 3 oyun konsoluna hazırlanan Beyond Two Souls oyunu kısa bir süre önce Playstation 4 için remastered sürüm olarak yayınlandı ve oyuncuların beğenisine sunuldu


Quantic Dreams tarafından Playstation 3 oyun konsoluna hazırlanan Beyond Two Souls oyunu kısa bir süre önce Playstation 4 için remastered sürüm olarak yayınlandı ve oyuncuların beğenisine sunuldu. Bu oyunu daha önce Playstation 3'te oynamamış olanlar için çok büyük bir fırsat olurken, daha önce oynayanlar için ise "almaya değer mi?" sorusunu sorduran bir gelişme oldu. Bu sorunun cevabı ise Digital Foundry tarafından yanıtlandı. Karşınızda Beyond Two Souls PS4 vs PS3 karşılaştırması.

1448728383_beyond-two-souls-ps4-vs-ps3.jpg

Beyond Two Souls PS4 vs PS3

Playstation 4 için yeniden hazırlanan oyunda teknik imkanların getirisi sayesinde geliştirmelerin olacağı söylenmişti.  Bunlardan ilki dosya boyutunda karşımıza çıkıyor. Playstation 3 sürümü 25 GB olan oyunun PS4 versiyonu ise 33 GB gibi bir dosya alanına ihtiyaç duyuyor. Bu kapasite farkına arttırılmış olan çözünürlük ve Experiments isimli DLC paketinin sebep olduğunu söyleyebiliriz. Oyuna Jodie'nin hikayesini kronolojik olarak oynamamızı sağlayan bir mod daha dahil edildi. Ayrıca yapılan tercihlerde diğer oyuncuların yüzdelikleri de yer alıyor. Bunu Life is Strange oyununda da görmüştük. Bu detay oyuncuların kararlarını etkileyebiliyor.

Asıl gelişme ise görsel detaylarda karşımıza çıkıyor. 1080p çözünürlüğe sahip olan Beyond Two Souls PS4 sürümü 16:9 görüntü oranı yerine sinematik oran olarak kabul edilen 2.35:1 olarak hazırlandı. Bu da gerçek çözünürlüğün 1980x817 olmasına sebep oluyor. Benzer bir oranı The Order 1886 oyununda da görmüştük. PS3 sürümünde de benzer bir oran donanımsal dar boğazları aşmak için kullanılmıştı.

Çözünürlük tarafında ortaya çıkan bu geliştirmeye ek olarak, PS3 sürümündeki MLAA eksikliği nedeniyle ortaya çıkan köşe kırılmaları PS4 sürümünde yer almıyor. Post-processing ve FXAA işlemleri oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkartmış. Oyun içinde piksel kırılmaları ve karıncalanmalar gibi görsel eksiklikler de ortadan kaldırılmış durumda. Buna ek olarak gölge ve ışıklandırma efektleri de daha etkileyici sonuçlar veriyor. Yeniden hazırlanan sürümde motion blur ve alan derinliği gibi görsel artılar da oyuna dahil edilmiş. 

Oyuncuların en çok önem verdiği FPS (kare/saniye) oranlarında da gelişmeler söz konusu. Digital Foundry ekibi, Playstation 3 sürümünün 20FPS-30FPS aralığında değişkenlik gösterdiğini fakat Playstation 4 sürümünde oyunun çok büyük oranda 30 FPS olarak oynanabildiğini ortaya çıkarttı. 

Beyond Two Souls Playstation 4 vs Playstation 3 Grafik Karşılaştırması

Beyond Two Souls Playstation 4 vs Playstation 3 FPS Karşılaştırması

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.