1 - Mario Beynin Çalışmasına İyi Gelir
Bu sadece Mario oynayabilmek için bir sebep değil, gerçek. Alman araştırmacılar günde 30 dakika Super Mario 64 oynayanların beyinlerinin yer bulma, hafıza, stratejik plan ve el yeteneği açısından daha iyi çalıştığını söylüyor. Ayrıca yine aynı bilim insanları video oyunlarıyla beynin bazı bölgelerinin daha iyi geliştirilebileceğini de söylüyor. Video oyunlarıyla ilgili şöyle bir gerçek de var: Şizofreni, Alzheimer ve stres bozukluğu gibi hastalıklarla savaşta video oyunları etkili olabiliyor.

2 – Starcraft Sizi Daha Zeki Yapabilir
İngiliz araştırmacılar Starcraft gibi stratejik video oyunlarının insan yeteneğini geliştirme konusunda önemli olduğunu söylüyor. Bilim insanları gönüllü olarak Starcraft oynayanlar üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda oynayanların daha hızlı ve doğru kararlar alabildiklerini gördüler. Üstelik bu oyunlarla hiperaktivite bozukluğunun ya da travmatik beyin yaralanmalarının çözülebileceğini söylüyorlar.

3 - Video Oyunlarıyla Yaşlanmayı Geciktirebilirsiniz
Haftada 2 saat oynayacağınız video oyunu sayesinde yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. 50 yaş ve üstü 681 sağlıklı kişi arasında yapılan araştırmalara göre bu oyunlar stresi azalttığı ve dikkati başka yöne çektiği için yaşlanmayı erteliyor.

4 - Disleksi Yaşayan Çocuklar Daha İyi Okuyabilir
İtalyanların yaptığı bir araştırmaya göre yüksek tempolu video oyunları öğrenmeyi kolaylaştırıyor ve okuma yeteneğini de artırıyor. 7-13 yaşları arasındaki iki grup çocuğa yapılan testler sonrası alınan sonuçlara göre video oyunları sonrası daha hızlı okuyabiliyorlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.