Bilgisayar oyunlarının sizi daha sağlıklı ve akıllı yaptığını gösteren 11 bilimsel gerçek - Page 1

3. Oyunlar görme kuvvetini artırıyor.
Rochester Üniversitesi'nden Daphne Bavelier'ın yürüttüğü bir diğer çalışmaysa, bilgisayar oyunlarının, oyuncuları zıtlık hassiyeti olarak bilinen farklı renklere daha hassas kıldığı için görme kuvvetini artırdığı yönünde.

Araştırmacılar, özellikle Call of Duty oyunu gibi birincil kişiden vuruş oyunlarını oynayan insanların zıtlık farklarını algılamada %58 daha iyi olduklarını iddia ediyorlar.

"İnsanlar aksiyon oyunu oynadıklarında, beyinlerinin çalışma rotasını görsel sürece çeviriyorlar" diyor Bavelier.

Bilgisayar oyunlarının sizi daha sağlıklı ve akıllı yaptığını gösteren 11 bilimsel gerçek - Page 2

4. Cerrahlar, oyun oynayarak laparoskopik kabiliyetlerini geliştiriyorlar.
Nintendo Wii'de oyun oynamak, hastalara bıçakla müdahele etmektense, karnın altına yerleştirilen kameralı ince bir tüp olan laparoskopik tedavisi için gerekli olan vasıfları geliştiriyor.

PLOS One dergisindeki bir çalışma, 1 ay boyunca Wii Tennis, Wii Table Tennis veya High Altitude Battle oynayan doktorların, el-göz koordinasyonunun ve doğru hamle kabiliyetlerinin geliştiğini söylüyor.

Nintendo Wii, gerçek bir operasyona girmeden önce kabiliyetlerini geliştirebileceği için düşük-bütçeli kurumlara veya genç cerrahların evlerine kurulabilir.

Bilgisayar oyunlarının sizi daha sağlıklı ve akıllı yaptığını gösteren 11 bilimsel gerçek - Page 3

5. Oyunlar, fiziksel aktiviteye teşvik edebilir.
Bilgisayar ekranının önünde saatlerce durmak genellikle kilo kaybı sağlamaz. Ama "exergames" denen yeni çıkan oyun türü, sanal ve gerçek dünyayı bağlayarak hareket etmeye isteksiz insanların egzersiz yapmalarına olanak sağlıyor.

Endokrinolog Stanley Hsia, ekranda çıkan sembollere göre ayaklarını hareket ettirmesini gerektiren bir oyun olan Dance Dance Revolution oynayan insanların, koşu bandında koşan bir insana göre, 2.tip diyabet riskini daha az taşıyıp taşımadığı üzerine çalışıyor.

Bilgisayar oyunlarının sizi daha sağlıklı ve akıllı yaptığını gösteren 11 bilimsel gerçek - Page 4

6. Oyun oynadıktan sonra disleksili çocukların okuma kabiliyetlerinde bir artış oldu.
Current Biology dergisinde yürütülen küçük bir araştırma, aksiyon oyunu oynamanın disleksi problemi olan çocuklara daha hızlı okuma ve daha fazla kavrama konusunda yardım ettiğini gösterdi.

Araştırmacıların yazdığına göre, 12 saat oyun oynayan disleksia problemi olan bir çocuğun, bir yıllık çok çaba gerektiren geleneksek yöntemlere kıyasla aynı hızda ve doğrulukta okuma kabiliyetinin geliştiği görüldü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.