Basildon'daki Woodlands School yöneticileri okul çağındaki gençlerin ailelerini oyun hakkında uyardı. Okul müdürü David Wright şöyle bir mektup yayınladı;"Polis ekiplerimizin de yardımıyla, belki sizlerin halihazırda farkında olduğunuz bir oyun keşfettik. Daha önceki mektuplarımızdan da bildiğiniz gibi, öğrencilerimizin genel durumuna özen göstermek bizim görevimizdir ve okul yönetimi olarak gençlerimizi daha iyi korumak için, sizin de en son haberler konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu yeni oyunun adı "Mavi Balina" ve birçok farklı sosyal medya platformu aracılığıyla oynanabiliyor. Oyunculara 50 gün boyunca onları kontrol eden bir usta atanıyor ve her gün tamamlamaları gereken bir görev veriliyor. 50. günün sonunda oyunun ustaları, gençlere intihar etmelerini emrediyor ve ne yazık ki tüm dünyada bunu yapan gençler oldu."

İddialara göre Mavi Balina oyununda oyuncular belirli talimatları yerine getiriyorlar ve bunlardan bazıları intihara kadar gidebiliyor.

Rusya'da oyunu oynadığı bilinen Yulia ve Veronika'nın trajik ölümleri, bir dizi intiharın parçası olarak görülüyor. Olaydan sadece 2 gün önce, Chita kentinde yaşayan 14 yaşındaki bir genç kız da, geçen trenin önüne atlayarak hayatına son vermişti. Ulaşımdan sorumlu polis ise intiharın 'Mavi Balina' adlı bilgisayar oyunu ile ilişkisi olduğunu doğruladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.