Bir sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan ilk öğretici oyun olma özelliğini taşıyan bu mobil oyun, artık ücretsiz olarak çocukların ve çevreye duyarlı yetişkinlerin hizmetinde. Mitsui & Co., Ltd’nin desteğiyle hazırlanan oyun ile çocukların hem eğlendirilmesi, hem de çocuklara çevre bilincinin kazandırılması amaçlanıyor. Sanal ortamda oynanan ilk gerçek oyun:

Oyunun özelliği, gerçeklere dayanması! Oyun sanal ama veriler gerçek! TURMEPA, gerçek verilerden yola çıkarak bu oyunu hazırladı. İlkokul 1.- 4. ve ortaokul 5. – 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan oyunda, İstanbul Boğazı’na kıyısı olan 15 noktada deniz ve kıyı temizliği yaptırılıyor. Böylece oyunu oynayanlar, İstanbul Boğazı’nın en çok kirlenen koy ve noktalarını öğrenmiş oluyor, özellikle daha temiz bir çevre konusunda bilinçleniyor.

Oyunda, İstanbul Boğazı’na kıyısı olan15 noktada deniz ve kıyı temizliği yapılıyor. Denize düşen ve yok olma süreleri 15 yıldan fazla olan atıklar sağdaki sepete, 15 yıldan az olanlar soldaki sepete doğru fırlatılarak deniz temizleniyor.

Çocukların, atıkların suda yok olma sürelerini öğrenip, buna göre ayrıştırarak deniz temizliği yapması sağlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.