Dünyanın en büyük oyun yapımcılarından biri olan Activision Blizzard, Call of Duty’nin yapımcısı Activision ve Warcraft’ın yapımcısı Blizzard’ın birleşmesiyle ortaya çıkmıştı. 30 Eylül’de yapılan açıklamaya göre son 1 yılda 4.7 milyar dolar gelir elde eden Activision Blizzard, yılın aynı döneminde 2.1 milyar dolar gelir elde eden King’i kendi ailesine kattı. Activision Blizzard, Candy Crush’ın yapımcısı King’e hisse başı 18 dolar ödeme yapcak.

ABD’nin en büyük oyun yapımcısının, sosyal oyun ayağı olan King’i 5.9 milyar dolar gibi ciddi bir bedelle satın alması, hem oyun sektörü hem de sosyal oyun konseptinin önemini ortaya koyuyor. İsveç merkezli olarak kurulan King, iflas ve el değiştirmelere rağmen başarıya ulaşan ve bugün İrlanda merkezli olarak faaliyet gösteren halka açık bir sosyal oyun şirketi

King’in CEO’su Riccardo Zacconi, King’in tüm oyunlarının aylık aktif kullanıcı sayısının 474 milyon kişi olduğunu vurguluyor. Kısacası neredeyse yarım milyar insan her ay King oyunlarını oynuyor ve şirketin devasa bir oyuncu kitlesi mevcut.

Her geçen gün insanların oyunlara yatırdığı paranın artması, sosyal ve mobil oyunların yükselişi de geleneksel PC ve konsol oyunu yapımcısı şirketlerinin bu trendi yakalama açısından oldukça önemli. Activision Blizzard’ın King satın almasının, King hissedarları ve İrlanda resmi makamlarınca onaylanmasının ardından sonbahar aylarında finalize edilmesi bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.