Crysis yapımcıları geri adım attı!

İkinci el oyunların bir sonraki nesil konsollarda engellenmesi gerektiğini söyleyen Crytek yöneticisi geri adım attı.

Crysis yapımcıları geri adım attı!

Crysis'in mimarı Crytek, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada büyük tepki almıştı.  Crytek geliştirme direktörü Rasmus Hojengaard, ikinci el oyunların bir sonraki nesil konsollarda engellenmesi gerektiğini söyleyerek herkesi şaşırtmıştı.

1336166799_256px-crysiskutu.jpg

Rasmus Hojengaard, ikinci el oyunlara izin verilmemesi konusunda "iş açısından bu harika olurdu" diyen sözlerine "ikinci el oyunlara izin verilmesi garip, çünkü diğer yazılım endüstrilerinde bu, böyle işlemiyor" diye eklemede bulundu.  Hojengaard'ın  yaptığı bu açıklamalardan sonra oyun endüstrisinde yeni bir tartışma başlattı.

1336166835_crysis2-multiplayer-gc2010.jpg

Bu tartışmalardan uzak kalmayı yeğleyen Crytek ve Hojengaard, resmi bir açıklama yaparak söylediklerinin ciddiye alınmamasını söyledi. Hojengaard, açıklamasında şunları söyledi:

"Röportaj sırasında yaptığım 'ikinci el oyunların satılmasını engelleme' konusundaki açıklamalar, ciddiye alınmamalıdır. Bunlar, Crytek'i temsil eden açıklamalar da değildir."

Bu resmi açıklamaya rağmen Hojengaard'ın ilk açıklamaları, konsol oyuncularını ciddi anlamda kopya koruma önlemlerinin beklediği yönünde olabilir.