Oyun

Depresyona çözüm olan oyun!

Bu oyun gençleri depresyondan kurtarıyor.

Depresyona çözüm olan oyun!

Yeni Zelanda'da da bulunan Auckland Üniversitesi'nden bilim adamları 3 boyutlu "Sparx" adlı bir oyun geliştirdi.  Oyunun özelliği ise gençlerin kendilerine benzeyen karakterler seçerek depresyonun belirtilerini gidermesi ve rahatlama yollarını keşfetmeleri amacı ile tasarlanması.

1335386505_sparx-video-depression.jpg

Oyunun yedi aşaması var ve oyuncunun görevi  "Karanlık" adı verilen ve olumsuz düşünceleri temsil eden küçük sinekleri öldürmesi. Sparx oyununun "Volkan" bölümünde ise oyuncular ejderhaların sorularına cevap vererek öfke gibi yoğun duyguları kontrol etmeyi öğreniyorlar.  Son olarak ise keyifsizliğini tanımlaması ve dışarıdan ne zaman yardım alacağını öğrenmesi amaçlanıyor.

1335386524_sparx-team.jpg

Araştırmacı bilim adamları ortalama 15 yaşındaki 168 gencin katılımıyla oyunun ne kadar etkili olduğunu test etti.

1335386578_73642.jpg

İlk önce gençler iki eşit gruba ayrıldı. İlk gruptaki gençler 4-7 hafta boyunca bu oyunu oynadı. Diğer gruptaki gençler ise 5 kez psikologla görüştü. Üç ay sonra testin sonucuna bakıldığında oyunu oynayanların yüzde 44'ünün depresyondan tamamen kurtulduğu görüldü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.