Oyun

Dünden bugüne PlayStation!

1994 yılında karşımıza PlayStation markası ile çıkan Sony, oyun dünyasında günümüze kadar süren bir devri başlattı. İşte dünden bugüne tüm PlayStation modelleri!


Türkiye'deki oyuncuların en çok kullandığı konsol olan PlayStation, Sony markası tarafından 1994 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri dört ana konsol çıkardı. Bunların hepsinin yenilenen tasarımları da piyasaya sürüldü.

PlayStation bölümü artık Sony'nin kârlarının yüzde 78'ini temsil ediyor. Sony, Kasım ayında da PS4 Pro konsolunu piyasaya sürdü ve biz de tüm PlayStation konsollarına bakıp hafızanızı tazeleme isteği duyduk.

PlayStation


1481300642_6-1.jpg

Orijinal PlayStation, 3 Aralık 1994'te Japonya'da piyasaya sürüldü. 100 milyondan fazla satan ilk video oyun konsolu
oldu. Beşinci nesil oyun konsollarının bir parçası olarak kabul ediliyor ve 1990'ların ortalarında Sega Saturn ve
Nintendo 64'e karşı yarışıyordu.

Orijinal PlayStation, oyun endüstrisinin 2B grafiklerden gerçek zamanlı 3B grafiklere geçmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kompakt disk formatını kullanması, yüksek çözünürlüklü tam-hareketli videoya geçilmesine olanak sağladı.

Depolama söz konusu olduğunda, PlayStation'da dahili bir sabit disk yoktu. Bunun yerine, oyun kaydetme işlemleri için 128 KB boyutunda olan hafıza kartlarının kullanılması gerekiyordu.

PlayStation'ın başlangıçta bir DualShock kontrol cihazı ile birlikte gelmediğinden bahsetmek gerekir. Sony, daha sonra ilk DualShock kontrol cihazını 1997'de ilk kez piyasaya sürdü.

Dikkat çeken oyunları: Resident Evil serisi, Tekken serisi, Dead or Alive, Tomb Raider, Final Fantasy VII/VIII/IX, Castlevania: Symphony of the Night, Silent Hill, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot, Tony Hawk’s Pro Skater 2, Gran Turismo, Chrono Cross, Spyro the Dragon, PaRappa the Rapper.

1481358598_416gaq5g26l.jpg

Sony, konsollarının daha küçük sürümlerini piyasaya çıkarma geleneğini başlatarak 7 Temmuz 2000'de PSOne'ı piyasaya sürdü. Küçük olmasının yanı sıra, çok daha yuvarlak olan yeniden tasarlanmış bir şasisi ve güncellenmiş bir grafik arabirimi de vardı. 

 1481360391_ps3.jpg

Yorumlar
psp yok
psvita ile psp yok adamdan saymıyonuzmu onları
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.