Oyun

E-Spor nedir?

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız E-spor nedir? Oyun oynayarak sporcu olmak mümkün müdür? İşte E-spor hakkında her şey!

E-Spor nedir?

Bilgisayar oyunları ve her türlü oyun konsolunda oynanan oyunları son yıllarda e-spor ismiyle neredeyse tüm medyada duyar olduk. Peki E-spor nedir? Oyun oynamak spor sayılır mı?

E-spor'la ilgilenen, izleyen, destekleyen kişilerle konuştuğunuzda sizlere kesinlikle bu işin artık bir spor dalı olduğunu söyleyecektir. Hatta dünyada bazı ülkelerde e-spor'un spor federasyonlarına bağlandığını, resmiyet kazandığını da söyleyeceklerdir. Google Fransa'da e-spor'a destek, e-spor'a yapılan kanun düzenlemeleri şeklinde aramalar yaparsanız Avrupa'da e-spor'un ne kadar önemsendiğini görebilirsiniz.

Dijital sporlar adıyla da anılan e-spor aslında profesyonel arenaya taşınabilecek her türlü oyunun oynanması olarak tanımlanabilir. E-spor internet bağlantısı bulunan her yerden, insanların birlikte oyun oynayabildiği veya düzenlenen çeşitli organizasyonlarda biraraya gelip turnuva maçları oynayabileceği, zihinsel ve fiziksel çaba gerektiren bir spor dalıdır.

Ülkemiz E-spor ile yaklaşık olarak 1999 yılında tanışmıştır. Her geçen yıl daha da büyümekte olan e-spor, gerek e-sporcular olsun gerek e-spor izleyicileri olsun herkesin gün geçtikte daha çok ilgisini çeken bir spor dalıdır. 

1476091607_e-spor-nedir-e-sporcu-nasil-olunur2.jpg

E-spor dünya çapında artık neredeyse milyonlarca e-sporcunun dahil olduğu, bilgisayar başında oyun oynarayarak vakit geçirmekten daha fazlasının yapıldığı bir oluşumdur.

E-sporcuların milyon dolarları bulan sponsorluk kazançları, oyun severlerin kendilerini e-spora yöneltmelerinin en büyük nedenlerindendir. Oyun oynayarak paza kazanmak bu bağlamda artık hayal değil. 

Türkiye E-spor konusunda bir çok avrupa ülkesiyle yarışmakta, Türk E-spor takımları katıldıkları her organizasyonda isimlerinden başarıyla söz ettiriyor. Son olarak CS:GO Milli Takımımız 2016 Dünya Şampiyonu olduğunda bilgisayar oyunlarını seven, e-spor'a elinden gelen desteği esirgemeyenlerin göğsü bir kez daha kabardı.

Ve evet, oyun oynarak sporcu olmak mümkün. E-spor'un ilerleyen süreçte daha da yaygınlaşacağı, sponsorlarının artacağı ve en önemlisi resmi anlamda daha çok saygı göreceğine eminiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.