E-Spor nedir?

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız E-spor nedir? Oyun oynayarak sporcu olmak mümkün müdür? İşte E-spor hakkında her şey!

E-Spor nedir?

Bilgisayar oyunları ve her türlü oyun konsolunda oynanan oyunları son yıllarda e-spor ismiyle neredeyse tüm medyada duyar olduk. Peki E-spor nedir? Oyun oynamak spor sayılır mı?

E-spor'la ilgilenen, izleyen, destekleyen kişilerle konuştuğunuzda sizlere kesinlikle bu işin artık bir spor dalı olduğunu söyleyecektir. Hatta dünyada bazı ülkelerde e-spor'un spor federasyonlarına bağlandığını, resmiyet kazandığını da söyleyeceklerdir. Google Fransa'da e-spor'a destek, e-spor'a yapılan kanun düzenlemeleri şeklinde aramalar yaparsanız Avrupa'da e-spor'un ne kadar önemsendiğini görebilirsiniz.

Dijital sporlar adıyla da anılan e-spor aslında profesyonel arenaya taşınabilecek her türlü oyunun oynanması olarak tanımlanabilir. E-spor internet bağlantısı bulunan her yerden, insanların birlikte oyun oynayabildiği veya düzenlenen çeşitli organizasyonlarda biraraya gelip turnuva maçları oynayabileceği, zihinsel ve fiziksel çaba gerektiren bir spor dalıdır.

Ülkemiz E-spor ile yaklaşık olarak 1999 yılında tanışmıştır. Her geçen yıl daha da büyümekte olan e-spor, gerek e-sporcular olsun gerek e-spor izleyicileri olsun herkesin gün geçtikte daha çok ilgisini çeken bir spor dalıdır. 

1476091607_e-spor-nedir-e-sporcu-nasil-olunur2.jpg

E-spor dünya çapında artık neredeyse milyonlarca e-sporcunun dahil olduğu, bilgisayar başında oyun oynarayarak vakit geçirmekten daha fazlasının yapıldığı bir oluşumdur.

E-sporcuların milyon dolarları bulan sponsorluk kazançları, oyun severlerin kendilerini e-spora yöneltmelerinin en büyük nedenlerindendir. Oyun oynayarak paza kazanmak bu bağlamda artık hayal değil. 

Türkiye E-spor konusunda bir çok avrupa ülkesiyle yarışmakta, Türk E-spor takımları katıldıkları her organizasyonda isimlerinden başarıyla söz ettiriyor. Son olarak CS:GO Milli Takımımız 2016 Dünya Şampiyonu olduğunda bilgisayar oyunlarını seven, e-spor'a elinden gelen desteği esirgemeyenlerin göğsü bir kez daha kabardı.

Ve evet, oyun oynarak sporcu olmak mümkün. E-spor'un ilerleyen süreçte daha da yaygınlaşacağı, sponsorlarının artacağı ve en önemlisi resmi anlamda daha çok saygı göreceğine eminiz.