Oyun

Epic Games Store: Kalitesiz oyunlar kapımdan giremez!

Kısa bir sürede Steam'in rakibi haline gelen Epic Games Store kalitesiz oyunları kabul etmeyecek. İşte detaylar!

Epic Games Store: Kalitesiz oyunlar kapımdan giremez!

Steam'in uzun yıllardır yaşadığı problemlerden birisi de çok fazla yetersiz seviyedeki oyunun mağazada satılıyor olması. Özellikle Greenlight sisteminin kaldırılmasından sonra artık neredeyse herkes 100 dolar ücret ödeyerek oyununu Steam'de yayınlayabiliyor.

Epic Games Store: Kalitesiz oyunlar kapımdan giremez!

Kısa bir sürede Steam'in rakibi haline gelen Epic Games Store ise böyle bir hata yapmayacağının sözünü veriyor. Bu hafta Epic Games CEO'su Tim Sweeney ile konuşan PC Gamer, bir oyunu mağazanızda yayınlayıp yayınlamayacağınıza nasıl karar veriyorsunuz, sorusunu sordu.

Tim Sweeney şirketin Unreal Engine ve yayıncılık tarafının çok farklı politikalara sahip olduğunu belirterek sözlerine başladı.

"Unreal Engine oyun motorunu herkesin kullanımına sunuyoruz ve yasal olan herhangi bir şeyi oluşturmak için kullanabileceklerini ve bu konuda yaratıcı anlamda hiçbir sözümüzün olmadığını söylüyoruz. Tartışmalı ya da zevkli olsun olmasın veto edemeyiz. Bunu biraz Microsoft Word gibi görüyoruz. Microsoft Word'ün kullanıcı lisans anlaşmasında 'bu kelimeyi yazamazsın' demesi ne kadar anlamsız olurdu değil mi?"

Tim Sweeney, Epic Games Store'da bir oyunu yayınlamak için "bir sinema salonunun hangi filmleri vizyona alıp almayacağına benzer" kalite standardı uygulanacağını belirtti.

"Berbat oyunları kabul etmeyen bir kalite standardına sahip olacağız. Küçük ölçekli bağımsız oyunlardan büyük AAA oyunlara kadar her ölçekten ve her dereceden (M ve R) makul kalite seviyesindeki oyunları kabul edeceğiz. Bir GTA oyunu sorun olmazdı fakat porno oyunları, 'bloatware', 'asset flip' ya da oyuncuları şok edecek herhangi bir şeyin yayınlanmayacağını söyleyebiliriz.

Yine de PC'ler açık bir platform ve eğer mağazamızda yayınlamasak bile tüketicilere doğrudan ulaşabilmek mümkün." Son olarak, Epic Games Store'un 85 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğu da duyuruldu.  


 
 

Yorumlar
Murat Yılmaz
ne güldüm ya :D çok kaliteli oyunları varmış gibi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.