Exodus’ta kararlarınız oyunun sonunu oldukça değiştirecek.

Mass Effect serisinin deneyimli geliştiricisinin yepyeni uzay RPG oyunu, oyuncuları yıllar, on yıllar ve hatta yüzyıllar boyunca uzanan çoklu sonlarla büyüleyecek. Bu oyun, kararların zaman içinde nasıl etkili olduğunu gösteriyor.

Exodus’ta kararlarınız oyunun sonunu oldukça değiştirecek.

RPG türünün deneyimli isimlerinden biri olan Archetype Entertainment tarafından geliştirilen yeni uzay RPG oyunu Exodus, oyun severleri heyecanlandırmaya devam ediyor. James Ohlen, Chad Robertson ve Chris King gibi isimlerin öncülük ettiği bu stüdyo, Baldur's Gate, KOTOR ve Jade Empire gibi BioWare klasiklerinin arkasındaki beyinlerden bazıları. Exodus'un duyuru fragmanı, Mass Effect'in izlerini taşıyor ve oyunun da bu klasik trilojiyle ortak bir özelliği olduğu ortaya çıkıyor: birden fazla son.

"Ohlen, ekibin ilk soru-cevap videosunda, "Son, üzerinde çok çalıştığımız bir şey" diyor. "Zaman dilatasyonu ve aldığınız kararları nasıl etkilediği, oyunun temelini oluşturuyor. Exodus tam olarak bu demek." ifadelerini kullanıyor. İlk fragmanını henüz izlememiş olanlar için, oyunun genel konsepti, ana karakterimizin ailesi ve tüm medeniyet için zamanın farklı işlediği Interstellar'dan esinleniyor. Bu, seçimlerimizin on yıllar boyunca somut etkileri olacağı ve 'geleceği' ilk elden gözlemleyeceğimiz anlamına geliyor.

Ohlen, "Anlamlı kararlar alabilecek ve bu kararların yıllar, on yıllar ve hatta yüzyıllar boyunca sonuçlarını görebileceksiniz" diye devam ediyor.

Uzay-zaman karmaşasının ötesinde, ekip oyunun üçüncü şahıs dövüş mekanikleri, fantastik ilham kaynakları, Centauri Kümesi'nde geçen ayarı ve artık zorunlu hale gelen uzaylı aşkı üzerine de detayları paylaştı. Exodus'un henüz bir çıkış tarihi yok, ancak PS5, Xbox Series X|S ve PC için hazır olduğunda piyasaya sürülecek.

Exodus'un duyuru fragmanı, Mass Effect serisinin izlerini taşıyor, bu da oyunun birden fazla son içereceğini ve hikaye anlatımında derin bir etkileşim sağlayacağını işaret ediyor. Oyunun ana teması, zaman dilatasyonu ve bu durumun oyuncunun kararları üzerindeki etkileridir. Bu tema, oyuncuların zamanın farklı işlediği bir evrende alacakları kararların, aileleri ve tüm medeniyet üzerindeki etkilerini keşfetmelerini sağlıyor.

Exodus'u beklerken, 2024 yılında piyasaya sürülecek diğer oyunlara da göz atabilirsiniz.