Extraction Shooter kategorisine yeni oyun geliyor: Exoborne

"The Division" oyununun yönetmeni, "Escape from Tarkov" benzeri yeni Extraction Shooter oyunuyla bu türde en iyisi olma fırsatını değerlendiriyor. Bu heyecan verici yeni oyun, oyunculara benzersiz bir deneyim sunmayı vaat ediyor.

Extraction Shooter kategorisine yeni oyun geliyor: Exoborne

Ubisoft'un popüler oyunu The Division'ın eski yönetmeni Martin Hultberg, şimdi yeni ve nispeten az bilinen bir tür olan Extraction Shooter oyunlarına odaklanıyor. Hultberg, bu türün henüz geniş kitlelere ulaşmadığını ancak potansiyelinin büyük olduğunu düşünüyor. Ubisoft'tan ayrıldıktan sonra tamamen yeni bir proje üzerinde çalışmaya başlayan Hultberg, kıyamet sonrası bir senaryoda geçen Exoborne adlı bir nişancı oyununu geliştiriyor. Oyun, iklim felaketleriyle boğuşan Dünya'da hayatta kalmaya çalışan insanları, kaynak arayışı ve birbirleriyle mücadele ederken anlatıyor. Bu süreçte oyuncular, doğanın terörünü yaşarken exosuit denilen özel kıyafetler giyiyor.

Hultberg, "Birkaç Extraction Shooter oyunu oldukça fazla oyuncu çekti ama henüz gerçek anlamda geniş kitlelere ulaşmış değil" diyor ve Edge Magazine 394'te verdiği röportajda büyük ihtimalle Escape From Tarkov ve Hunt Showdown gibi oyunlardan bahsediyor. Exoborne'un geniş kitleleri çekebilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Hultberg'e göre, canlı servis oyunlarından oyuncuları çekip yeni bir oyuna transfer etmenin ana rekabetçi problemi bu. Bunun bir yolu ilk olmak ve pazarı sarsmak, diğer yolu ise teknik olarak en iyisi olmak veya başka hiç kimsenin sunmadığı sosyal sistemler sunmaktır. Hultberg, bu türde en iyisi olma fırsatının hala var olduğuna inanıyor.

Extraction Shooter kategorisine yeni oyun geliyor: Exoborne

Hultberg ve Sharkmob ekibi bu ikinci çözüm üzerine yoğunlaşıyor: "Gerçekten yaratmak istediğiniz deneyim türünü bulmalı ve sonra bu yönde yoğunlaşmalısınız." diyor ve ekliyor: "Sonrasında tüm tanrılara dua etmelisiniz ki her şey yolunda gitsin." Şu anda Escape From Tarkov, 250 dolarlık bir 'pay-to-win' tartışmasıyla uğraşırken, Exoborne'un bu alanda liderliği ele geçirme yolu açık görünüyor.

Exoborne'un henüz bir çıkış tarihi yok, ancak oyun yayınlandığında Xbox Series X|S, PS5 ve PC platformlarında yer alacak. Hultberg ve ekibinin bu yeni girişimde başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek, ancak onların bu alanda yeni bir soluk getireceğine dair umutlar yüksek.