Oyun

Fortnite mağazalardan silindi ortalık karıştı!

Epic Games, Fortnite oyununun App Store ve Google Play'den kaldırılması üzerine Apple ve Google'ı mahkemeye verdi.


Uygulama mağazaları ile geliştiriciler arasındaki pay kavgası devam ediyor. Bunlardan biri ünlü oyun Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games ile Apple ve Google arasında yaşanıyor. Yakın zamana kadar hem Android hem iOS ekosistemlerinde yer alan Fortnite, bir dizi yenilik ile uygulamasını güncelleyince Apple ve Google'dan karşı atak geldi ve uygulama her iki mağazadan da kaldırıldı.

Epic Games'in attığı adım ise Fortnite uygulaması içine yeni bir ödeme sistemi eklemesi, ek olarak oyun içi alımlarda indirime gitmesi oldu. Gelirlerinin azalacağını düşünen Apple ve Google, Fortnite uygulamasını kendi mağazalarından kaldırdı. Epic Games de bu adım üzerine önce Apple'a sonra da Google'a dava açtığını duyurdu. 

Fortnite mağazalardan silindi ortalık karıştı!

Twitter'da konuyla ilgili bir duyuru yapan Epic Games, 65 sayfalık dava başvuru dosyasının linkini de paylaştı.

Neden bu olay yaşandı?

Normalde App Store'da bulunan Fortnite'ın neden birden silindiği sorusu akıllara gelebilir. Epic Games, Fortnite'ın mobil sürümüne kendi ödeme sistemini yerleştirip oyun içi satın alımlarla indirime gitti. Bu hamleyi kendi gelirlerinin azalacağı anlamına geldiğini anlayan Apple da Fortnite iOS sürümünü App Store'dan kaldırdı. 

Öte yandan benzer bir adım Google'dan da gelince Epic Games aynı adımı Google için de attı. Oyun Google Play'den de kaldırılınca şirket Google'ı da mahkeme vereceğini açıkladı.   

Uzun yıllardır uygulama mağazalarının bu keyfi tavrı geliştiriciler tarafından eleştiriliyordu. Epic Games'in bu adımı yeni bir savaşın kapılarını da açacak gibi görünüyor. 

Öte yandan konuyla ilgili bir video da hazırlayan Epic Games, Apple'ın yıllar önce yayımladığı 1984 temalı televizyon reklamına gönderme yaparak markayı haksız rekabet etmek ve hakim gücü kötüye kullanmakla suçladı. İşte o video: 

Yorumlar
Darqhawq
Helal olsun epic games'e apple kendini bişey sanıyor zaten
Cevapla
Hakan
Bir şey zaten.
Timothy
Epic Games, App Store kurallarına uymadığından Fortnite anlaşma gereği kaldırıldı. Aynı komisyon alma olayı her geliştiriciye uygulanıyor, Google Play Store da aynı komisyonu almakta. Epic'i severim, Fortnite da oynadığım tek oyun ancak bu durumda haksız olan Epic Games. Mağazanın kuralları ve anlaşmalar ortada. Bu zorunlulukların ne kadar etik olduğu ise başka bir haberin konusu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.