Oyun

Google'a Fortnite darbesi!

Epic Games, gelecek olan tüm gelirleri kendine saklamak amacıyla oyunu APK üzerinden kullanıma sundu. Tabii ki bu durum Google'ın büyük zarara uğramasına sebebiyet verdi.


Dünyanın en çok oynanan Battle Royale oyunlarından biri olan Fortnite, Note 9'a özel olarak çıkışını gerçekleştirdi. Muhtemelen iOS üzerinde yakaladığı başarıyı Android üzerinde de yakalayacak olan yapım, bazılarının yüzünü güldürebilmiş değil. Evet Google'dan bahsediyorum. 

Peki Google neden bu konuda rahatsız? Epic Games, gelecek olan tüm gelirleri kendine saklamak amacıyla oyunu APK üzerinden kullanıma sundu. 

iOS'tan farklı olarak bildiğiniz gibi uygulamalar rahat bir şekilde Android'e APK ile yüklenebiliyor. Google ise bu konuda bir aksiyon alamadığı için gerekli işlemleri başlatamıyor. Eh haliyle kirayı ödemeyen kiracı konumunda bulunan Epic Games, bu açıktan yararlanarak gelirleri kendisine saklıyor.

Aslına bakarsanız bu konuda Google'ın tarafında olduğum söylenemez. Her firma en iyi seçenek neyse onu şeçmekte özgür diye düşünüyorum. 

Google Fortnite yüzünden büyük zarara girdi!

Ek olarak gelen bilgilere göre Google’ın uygulama içi satın alma gelirlerinde Apple’ın gerisinde kalmaktan hoşnut olmadığı konuşuluyor. Fortnite yüzünden ortaya çıkan 50 milyon dolarlık gelir kaybı ise Google için unutulacak bir değer değil. 

Apple’ın 1 trilyon dolar değerine çıkmasında uygulama içi satın alma gelirlerinin büyük payı var. Google’ın uygulama içi satın almaları artırmak için farklı bir yöntem kullanıp kullanmayacağı ise hala gizemini korumakta.  Oyunun Android dünyasında yaygınlaşması ve gelirlerini açıklamaya başlamasıyla birlikte Google’ın bu konuda nasıl bir önlem alıp almayacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.