Google Stadia'nın fişini çekiyor!

Temmuz ayında aksine iddialara rağmen Google, Stadia oyun akış hizmetini sadece üç yıl sonra kapatıyor.

Google Stadia'nın fişini çekiyor!

Şirket, oyuncuların 18 Ocak 2023'e kadar oyunlarına hala erişebileceklerini ve oynayabileceklerini söylüyor. Bundan sonra Stadia, Google tarafından öldürülen uzun, upuzun ürünler listesine katılacak.      

Stadia'ya para yatıranlara tam olarak geri ödeme yapılacak. Stadia başkan yardımcısı ve genel müdürü Phil Harrison bir blog yazısında, "Google Store üzerinden yapılan tüm Stadia donanım satın alımlarını ve Stadia mağazası aracılığıyla yapılan tüm oyun ve eklenti içerik satın alımlarını geri ödeyeceğiz" dedi. "Geri ödemelerin çoğunun 2023 Ocak ortasına kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Bu süreçle ilgili oyuncular için daha fazla ayrıntıyı Yardım Merkezimizde bulabilirsiniz."

Google Stadia'nın fişini çekiyor!

Stadia mağazası artık kapalı olduğundan yeni satın alma işlemi yapamazsınız. Oyun içi işlemler de devre dışı bırakıldı. Google, çoğu geri ödemeyi otomatik olarak halledeceğini ve çoğu Stadia donanımını iade etmek zorunda kalmayacağınızı söylüyor. Bu arada Google, Stadia Pro aboneliklerini geri ödemeyecek. Bugün itibariyle aktif bir üyeliğiniz varsa, şirket oyun kitaplığınıza veya diğer Pro özelliklerine erişim için Stadia kapanana kadar ücret talep etmeyecek.

"Zor kararın" arkasındaki mantık şaşırtıcı değil. Google, hizmetin "bekledikleri ilgiyi” görmediğini söyledi. Yine de, Stadia'nın merkezindeki akış teknolojisi çok iyi çalıştığından ve hizmet, nihayetinde küçük olsa da tutkulu bir topluluğa sahip olduğu için üzücü. Karar, Xbox Game Pass, NVIDIA GeForce Now ve Amazon Luna'yı şimdilik bulut oyunlarının öncüleri olarak bırakıyor.