Google’ın yeni oyun projesi, oyun dünyasında ilkleri hedefliyor

Google'ın Project Gameface projesi artık açık kaynak olarak sunuluyor. Bu proje, kullanıcıların yüz hareketleri veya kafa hareketleri ile imleci kontrol etmelerini sağlıyor.

Google’ın yeni oyun projesi, oyun dünyasında ilkleri hedefliyor

Google, Project Gameface adlı el değmeden oyun oynama teknolojisinin kodlarını Android geliştiricilerine açık kaynak olarak sundu. Bu sayede geliştiriciler, bu erişilebilirlik özelliğini uygulamalarına entegre edebilecek. Kullanıcılar, yüz hareketleri veya baş hareketleriyle imleci kontrol edebilecek; örneğin ağızlarını açarak imleci hareket ettirebilecek ya da kaşlarını kaldırarak tıklama ve sürükleme işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Project Gameface, cihazın kamerasını ve yüz ifadeleri veritabanını kullanıyor. Geçen yılki Google I/O etkinliğinde masaüstü bilgisayarlar için duyurulan Project Gameface, MediaPipe'in Yüz İşaretleri Tespit API'si aracılığıyla cihazın kamerasını ve yüz ifadeleri veritabanını kullanarak imleci kontrol ediyor.

Google’ın yeni oyun projesi, oyun dünyasında ilkleri hedefliyor - Resim : 1

Google’ın yeni oyun projesi, oyun dünyasında ilkleri hedefliyor

Google, yaptığı açıklamada, "Cihazın kamerası aracılığıyla yüz ifadelerini ve baş hareketlerini sorunsuz bir şekilde takip ediyor, bunları sezgisel ve kişiselleştirilmiş kontrollere çeviriyor," dedi. Geliştiriciler, kullanıcıların yüz ifadelerini, hareket boyutlarını, imleç hızını ve daha fazlasını kişiselleştirerek deneyimlerini özelleştirebilecekleri uygulamalar geliştirebilirler.

İlk başta oyuncular için tasarlanan bu proje, Hindistan'da erişilebilirlik üzerine çalışan sosyal girişim Incluzza ile yapılan iş birliği sayesinde, iş, okul ve sosyal ortamlar gibi diğer alanlara da genişletiliyor.

Project Gameface'in ilham kaynağı, kas distrofisi hastası olan ve felçli bir video oyun yayıncısı olan Lance Carr'dan geldi. Carr, Google ile iş birliği yaparak pahalı baş izleme sistemlerine daha uygun fiyatlı ve erişilebilir bir alternatif oluşturmayı amaçladı.