Oyun

Grand Theft Auto V İnceleme (Yeni Nesil)

Los Santos'a bir de yeni nesilde göz atalım mı?

Grand Theft Auto V İnceleme (Yeni Nesil)

Grand Theft Auto Five, GTA 5 veya GTA V olarak da bilinen Grand Theft Auto V bundan yaklaşık 1 sene önce 17 Eylül 2013 tarihinde Xbox 360 ve PlayStation 3 için piyasaya çıkmıştı.

Çıktığı sene PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarını pas geçen Grand Theft Auto V, meraklı bir bekleyiş sonucunda E3 2014'te duyurulmuştu. Grand Theft Auto V'in basit bir "Remaster" oyunu olarak gelmeyeceğini belirten Rockstar Games sonunda yeni nesil Grand Theft Auto V'i PlayStation 4 ve Xbox One için çıkarttı ve bizlere de Los Santos'un yolu tekrar gözüktü.

Artık Grand Theft Auto V'e farklı bir açıdan bakıyoruz!

Grand Theft Auto V'in yeni nesilinde karşımıza bir çok değişiklik ve iyileştirme çıkacak fakat hepsi bir kenara, şimdi bahsedeceğimiz değişiklik bir kenara. Çünkü Grand Theft Auto V'in yeni nesil sürümlerinde ilk defa "First-Person" bakış açısı kullanılıyor ve yürürken, yüzerken, ateş ederken, araba kullanırken karakterimizin gözünden oyunu görebiliyoruz.

Grand Theft Auto V'in yeni nesili ile gelen bu bakış açısı sebebi ile oyundaki araçların tümünün iç tasarımları en baştan yapıldı ve araçların hız göstergeleri çalışır hale getirildi. Bunlar yetmezmiş gibi bir de araba içi tasarım için özel bir ışıklandırma sistemi yapıldı. Ayrıca, eğer güneş ışıkları gözünüzü çok rahatsız ediyorsa, bir gözlük kullanın. Malum, yeni nesil Grand Theft Auto V'te gözlük kullandığımızda gördüğümüz renkler de değişiyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi Grand Theft Auto V'e gelen yeni bakış açısı ile birlikte savaş sahneleri de daha heyecanlı oluyor. Ayrıca Grand Theft Auto Online'da da sadece bu bakış açısına özel oyun modları bulunuyor. Yani herkes karakterinin gözünden görürken "Team Deathmatch" oynayabiliyorsunuz veya motorlarınıza atlayıp yarışabiliyorsunuz. Ayrıca Rockstar Games oyuncuları rahat ettirmek için ayarlar sekmesine bakış açıları ile alakalı olarak oldukça detaylı bir ayar menüsü kurmuş durumda. Bu ayarlar sekmesinden hangi durumda, nerelerde, hangi bakış açısında kalabileceğinizi seçebiliyorsunuz.

Peki yeni nesilde grafikler ne alemde?

Grand Theft Auto V'in yeni nesilde bizlere yaptığı yeni bir geliştirme ise zaten olması gereken bir grafik artışıydı. Görüş mesafesinin neredeyse 2 katına çıkması ile birlikte Los Santos'un yüksek yerlerinden artık daha güzel manzaralar seyredebilirken, konsollarda 1080p/30 FPS değerleri ile daha stabil bir oyun karşımıza çıkıyor.

Ayrıca oyuna ekstra bir seçenek olarak eklenen alan derinliği efektleri ise tüm oyuna ayrı bir hava katıyor. Grand Theft Auto Online'da bu özellik pek kullanışlı olmasa da Grand Theft Auto V üzerinde oldukça güzel işliyor. Ayrıca bu özelliği de istediğimiz zaman açıp, istediğimiz zaman kapatabiliyoruz. Grand Theft Auto V'in yeni nesil sürümlerindeki tüm dokuların çözünürlükleri oldukça büyük bir oranda arttırılırken, oyundaki genel parçacık sayıları da arttırılmış durumda.

Bunların dışında yeni sıvı fizikleri, geliştirilen ışık kaynakları, gelişmiş hava şartları, arabalardaki geliştirilmiş hasar sistemi gibi küçük fakat birleştiğinde oldukça büyük olan bu özellikler de geri kalan tüm özelliklerin yanında karşımıza oldukça güzel bir yan olarak çıkıyor. Bu arada, oyuna eklenen onlarca yeni deniz ve kara canlısından bahsetmiş miyim? Bir hayli fazlalar!

Grand Theft Auto V'in PlayStation 3 ve Xbox 360 sürümlerine gelen ek paketleri hatırlıyor musunuz? Bu ek paketler ile birlikte oyuna hem yeni araçlar, hem yeni kıyafetler hem de yeni silahlar eklenmişti. Grand Theft Auto V'in eski nesilinde oyuna ek paket ile eklenen her şey Grand Theft Auto V'in yeni nesil sürümünde direkt oyun içerisinde bulunuyor. Buna da Rockstar Games'in büyüklüğü diyelim. Tüm bu ek paketleri tekrar yeni nesil oyunculara da satabilirdi.

Grand Theft Auto Online'da neler oldu?

Belki de en büyük değişiklikler, yeni bakış açısı dışında, Grand Theft Auto Online'da yaşandı. Çünkü Grand Theft Auto Online'a gelişmiş bir karakter yaratma ekranı gelirken "Creator" özelliğine de yüzlerce yeni eşya eklendi. Bu sayede hem daha detaylı bir şekilde karakterlerimizi yaratabiliyoruz, hem de aynı derinlik seviyesindeki detaylar ile "Creator" özelliğini daha iyi bir şekilde kullanabiliyoruz.

Grand Theft Auto Online'da yapılan değişiklikler bununla bitmedi ve Grand Theft Auto Online'a 30 kişi desteği eklendi. Bu özellik ile serbest dolaşma modunda en fazla 30 kişi desteklenirken oyun modlarında da 30 kişi destekleyen modlar bulunuyor. 30 kişilik ralli yarışlarını bir düşünsenize!

Yani yeni nesilde Grand Theft Auto V

PlayStation 3'te veya Xbox 360'da Grand Theft Auto V oynadınız mı? Eğer oynadıysanız yeni nesil konsollarda veya PC platformunda Grand Theft Auto V'i tekrar deneyimlemeniz lazım. Eğer hiç Grand Theft Auto V oynamadıysanız, kesinlikle kaçırmamanız lazım. Grand Theft Auto V'i biz incelerken PlayStation 4 üzerinde oynadık ve oyunumuz sırasında ara sıra FPS düşüşleri ve dokularda bazı problemler hissettik. Ayrıca Grand Theft Auto Online'a bağlantı da bir hayli sorunluydu fakat tüm bu eksiler Grand Theft Auto V'e 10 vermemize engel olacak seviyede değil çünkü tüm bu eksiler şu sıralarda Rockstar Games tarafından düzeltilmeye çalışılıyor. Herkese bol Grand Theft Auto V'li günler! 

Kaynak: LeaderGamer

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.