Oyun

Haziran ayının en çok satan oyunları

Haziran ayında yapılan satış rakamlarına göre en çok satan 10 oyun.


1. The Last of US (PS3) - Sony

Cordyceps türü bir mantar enfeksiyonu bir gecede milyonları zehirleyip dünyayı bir cehenneme çevirir. 

Kaynağı olan sporların solunması veya sıvı aktarımı yolu (genellikle ısırılma) ile geçen bu enfeksiyon insanların beyinlerine ulaşıp orada üremesine ve iki gün içerisinde onlarda saldırgan ve tehlikeli davranış biçimleri gösteren “canlılara” çevirmesine sebep olmaktadır. İlerleyen safhalarda ise vücutlarında, özellikle kafalarında, deformasyonlar ortaya çıkartmaya başlar. Hastalık ilerledikçe bu deformasyonlar büyür ve en sonunda yaratık diyebileceğimiz bir tür ortaya çıkar.
İşte The Last of Us’ın hikayesi de bunların yaşandığı ilk gecede Joel ile başlıyor. Güzel bir hayat süren Joel, bir gecede bu tarz bir felaketten nasibin büyük bir trajedi ile alan milyonlarca insandan sadece bir tanesi. Ancak onun hikayesinin odak noktası felaketten 20 yıl sonrası.

Naughty Dog bizleri yıllarca Uncharted serisi ile eğlendirdikten sonra “Bu kadar eğlence yeter millet, biraz da trajedi yaşayalım” mantığı ile önümüze sürüyor The Last of Us’ı. Nathan Drake hayatında bazı zorluklarla karşılaşmış olsa da bunların hiçbirisi Joel ve Ellie’nin yaşadıkları kadar üzücü ve trajedik olamaz kesinlikle.

Hayatta kalma/macera türündeki oyun The Last of Us artık hepinizin bildiği gibi ellili yaşlarına adım atmış Joel ve bu derece korkunç bir dünyada doğmuş on dört yaşındaki Ellie’nin yolculuk macerasını anlatıyor bizlere.


2. Animal Crossing: New Leaf (3DS) - Nintendo

Oyun sektörünün hızla geliştiği şu günlerde ‘Hangi tür oyun oynuyorsun?’ diye sorulduğunda oyuncuların yüksek bir kesiminden ‘Strateji-Fps-Yarış’ gibi cevaplar alınıyor ve genellikle heyecan, şiddet, hırs ön planda oluyor. Hatta bazılarınız oynarken kasılıp kalıyor. Eğer bundan şikayetçiyseniz ve ‘Hayatın kendisi’ demek istediğiniz bir yapım arıyorsanız ‘Animal Crossing’ tam size göre olacaktır. Amacı oyuncu kitlesini eğlendirmek ve gerçekten de geniş alana sahip.


3. Minecraft (X360) - Microsoft

Markus “Notch” Persson isimli oyuncunun kendi yapımı olan indie oyun Minecraft 1 milyon satış rakamına ulaşarak inanılmaz bir başarı elde etti. 2009’un Mayıs ayında piyasaya çıkan oyun Bağımsız Oyun Ödülleri’nde de finalist konumunda. Oyunun yapımcısı Markus Persson durumu şöyle yorumlamış : “Minecraft 1 milyon civarında sattı ve bunu nasıl kutlasam bilemiyorum. Hiçbir şeye plan yapacak zamanım kalmadı.”


4. Call of Duty: Black Ops II (X360, PS3, PC, Wii U) - Activision Blizzard

Black Ops II Soğuk Savaş dönemi yerine, 2025 yılında geçer. Savaş artık robotik, siber ve insansız araçlar tarafından tanımlanan ve bir cyberattack sonrasında nadir toprak elementleri ihracatını yasaklayan bu yeni ortamda, Çin ve ABD'nin soğuk savaşında geçer ve oyunun hikayesi bu insansız teknolojiyi sadece korumak için üretilir ama nasıl olursa düşman teknolojik bütün makineleri kontrol eder ve ABD ve Çin'e karşı kullanır.

Raul Menendez,2025 yılında bir savaş provoke eder. Oyun 2025 yılında ayarlanmasına rağmen, Black Ops II birincil antagonisti köken hikayesi odaklanmak amacıyla 1980'lerin Soğuk Savaş döneminde Çin ve ABD'de başlayacaktır. Oyunun 1980 bölümünde, 2010 yılında çıkan Black Ops'taki ana kahramanımız Yüzbaşı Alex Mason ve yardımcımız Çavuş Frank Woods un olacağı bildirilmiştir.Black Ops II nin asıl ana karakteri ise Alex Mason'un oğlu David Mason'dur.David Mason'un Arkadaşları arasında Harper,Salazar,Crosby ve Amiral olarak Briggs bulunur.David'in kod adı Section'dur.


5. NBA 2K13 (X360, PS3, Wii, Wii U, PSP, PC) - Take-Two Interactive

EA Sports’un 2010’dan sonra sahaları terk etmesiyle birlikte alanında rakipsiz kalan NBA 2K serisi, önce Kobe Bryant ve sonra Michael Jordan süslü kapaklarıyla tarihin en iyi basketbol oyunlarını sunmuş, NBA efsanelerini de içeriğine katarak sadece basketbol alanında değil tüm spor oyunları arasında zirveye oynamaya başlamıştı. Zamanında EA’in FIFA ile yaptığı ‘yerinde sayma’ işleminin aksine her yıl dolu dolu geliştirmelerle karşımıza çıkan NBA 2K, 2013’te de en iyi spor oyunu olmaya aday.


6. Injustice: Gods Among Us (X360, PS3, Wii U) - Warner Bros. Interactive

Güvendiğimiz kahramanlarımız en büyük düşmanımız haline gelirse ne olur? Mortal Kombatın yaratıcılarından NetherRealms Stüdyoları, dövüş oyunları dünyasına yeni bir seri kazandırmak için geliyor; Injustice: Gods Among Us. DC Çizgiromanları dünyasının ikonik kahramanları olan Batman, Cyborg, The Flash, Harley Quinn, Nightwing, Solomon Grundy, Superman ve Wonder Womanı içeren oyun, dövüş oyunlarını sevenler için heyecan verici orjinal bir hikaye ile geliyor. Kahramanlar ve kötülerin epik savaşlar ve devasa mekanlarda karşı karşıya gelecekleri, iyi ve kötü arasındaki çizginin yok olduğu bir dünya sizleri bekliyor.


7. Donkey Kong Country Returns (3DS, Wii) - Nintendo 

Oyuncuları kendine çeken canlı renkler, güzel grafikler ve eğlenceli karakterlere sahip bir dünya Donkey Kong dünyasına yeni olanları kendini keşfetmeye ve muz toplamaya çağırıyor.


8. Deadpool (X360, PS3) - Activision

Kendi oyununun yapılmayacağını öğrenince sinirlenen Marvel’in haylaz paralı askeri Deadpool, aslında kendi oyununun içinde olduğunu sonradan fark ediyor. Mr. Sinister, Wolverine, Rogue gibi kötülerin hain planlarını önlemek amacıyla şaka ve aksiyon dolu bir maceraya çıkıyoruz. Zaten ne olduğunu anlamadan kendinizi oyunun içinde bulacaksınız.
Üçüncü şahıs aksiyon oyunundaki karakterimiz, biraz deli. Çizgi roman tarzı oyunla ilgili eleştirilerini esirgemeyen ‘bay çalçene’, şikâyetlerini de stüdyoya telefonla bildiriyor.
Deadpool’un iç sesi sarı, dış sesiyse beyaz bir kutucukla oyun boyunca bize eşlik ediyor. Mizahi ögelere bol yer veren oyunda Deadpool’un Örümcek Adam hakkında ne düşündüğünü de öğreneceksiniz.

Ciddiyetten uzak mizah oyunu

Dövüş sanatlarında usta Deadpool’un cephaneliğinde katana, ateşli silahlar, patlayıcılar hatta ayı tuzağı bile var. Kazandığınız puanlarla silahlarınızı geliştirebiliyorsunuz.
Ciddiyetten uzaklaşıp şaka, mizah ve katliam arıyorsanız Deadpool’a bir uğrayın.


9.Battlefield 3 (Xbox 360, PS3, PC) - Electronic Arts

Battlefield 3'ün tek oyunculu kısmı 2014 yılında geçmekte. Oyun çok oyunculu modun yanı sıra senaryo modunun kooperatif oynanış modunuda içeriyor. Kooperatif oynanış modu senaryodan bağımsız ve 2 kişiye destek vermekte. Bu modda özel haritalar ve görevler bulunuyor. Kooperatif oynanış modunda toplam 10 tane harita bulunuyor. Jetler ve yere yatma özelliği (prone), Battlefield 3 ile geri gelmekte. Battlefield 3'ün Limited Edition paketi Microsoft Windows ve konsollariçin çıktı. Oyunun PC versiyonundaki çok oyunculu modu 64 oyuncuya kadar destek verirken konsol versiyonu ise en fazla 24 oyuncuya kadar destek verebilemekte. Bunun nedeni konsolların yeterli network performansına, cpu/gpu gücüne ve hafızasına sahip olmamasından kaynaklanıyor. Ayrıca oyunda bolca küfür bulunmaktadır. Bu da oyunun ESRB'de M olarak sınıflanmasına neden olmuştur.

Battlefield 3 için, önceki oyundan 2 kat daha büyük bir ekip çalıştı. Ayrıca Battlefield 3’de önceki oyuna nazaran her şey yıkılabilecek. Digital Illusions CE'nin yapımcılarından Patrick Bach'dan gelen açıklamaya göre oyun dedicated serverdesteği de içerecek. Digital Illusions CE'ın genel müdürü Karl Magnus Troddeson oyunun tek kişilik modunun 6-10 saat arası süreceğini açıkladı. Oyunun çok oyunculu kısmında sekiz tane mod bulunacak. Bunlar: Conquest, Conquest Large, Conquest Assault, Conquest Assault Large, Rush, Squad Rush, Squad Death Match ve Team Death Match. Oyunun Team Deathmatch modunda araçlar yer almayacak. Battlefield'in resmi blog sitesi BFBlog’dan yapılan açıklamaya göre oyunda sonradan açılabilecek silah sayısı Battlefield 2'ye göre 10 kat arttırıldı. Oyunun PC versiyonunu oynamak için Origin'e üye olmak zorunlu hale getirildi.


10. Luigi's Mansion: Dark Moon (3DS) - Nintendo

Eskiden atari kullanarak oynadığımız bu oyunun gelişmiş hali gerçekten çok etkileyici.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.