Immortals of Aveum inceleme! Büyü dolu bir macera!

Büyünün hakim olduğu bir dünya ve o dünyaya hükmetmek için diğer krallıklara savaş açmış bir ülke.

Immortals of Aveum inceleme! Büyü dolu bir macera!

Direnişin son kalesi bir diyar ve orada öne çıkan bir asker. Çoğu fantastik eserin temel hikayesi olan bu olaylar Immortals of Aveum’un da çekirdeğinde yer alıyor. Jak karakteriyle bir serseri olarak başladığımız oyunda çok geçmeden ülkemiz Lucium’un askerlerinden biri oluyoruz ve tüm diyarları istila eden Rasharn’a dur demeye çalışıyoruz.

Immortals of Aveum inceleme! Büyü dolu bir macera! - Resim : 1

Immortals of Aveum her ne kadar büyü temalı bir yapım olsa da, normal FPS oyunlarından pek fazla ayrışamıyor. Yapımcılar oyuna silah koymak yerine büyü atışları yerleştirmiş ancak temel mekanikleri aynı bırakmışlar. Yani elinize bir makineli tüfek alıp ateş etmek yerine, yeşil büyü seçeneği ile düşmanlarınıza taramalı şekilde büyü atışı yapıyorsunuz. Kırmızı büyü rengi ise pompalı tüfek niyetine oyuna eklenmiş gibi. Bir de mavi büyü rengi var, bu renkte de ikisinin arasında bir atış sayısı ve atış hızı bulunmakta. Atış sayısı diyorum çünkü büyü atışınızı belli bir sayıda yaptıktan sonra şarjör doldurur gibi tekrardan büyünüzü yeniliyorsunuz. Kısacası büyülü bir dünya tanımını duyunca Harry Potter tarzı bir yapım beklememenizi öneririm.

Oyunda 3 farklı büyü rengi ile temel saldırılarımızı gerçekleştirirken, zamanı yavaşlatma, düşmanlarımızı kamçı şeklinde bir büyü ile yakınımıza çekme, belirli cisimleri hareket ettirme gibi oynanışa katkı yapan farklı büyü türleri de mevcut.

Immortals of Aveum inceleme! Büyü dolu bir macera! - Resim : 2

Immortals of Aveum linear bir oynanış yapısı ile karşımıza çıkıyor. Ortalama 20-25 saatlik bir deneyim sunan oyun hikaye odaklı yapısını sonuna kadar korumayı başarıyor. Günümüz oyunlarının olmazsa olmazı olan RPG elementleri ise bu yapımda da yerini alırken, temel büyülerimizi geliştirdiğimiz bir yetenek ağacı, yeni ekipman alma ve mevcut ekipmanlarımızı geliştirme seçenekleri oyunda karşımıza çıkıyor. Neyse ki klasik RPG oyunları kadar karmaşık değil ve seçeneklerin görece sınırlı olması da oyunda asıl odak noktamızı yitirmememizi sağlıyor.

Immortals of Aveum inceleme! Büyü dolu bir macera! - Resim : 3

Unreal Engine 5 ile geliştirilmesine karşın Immortals of Aveum görsel açıdan standart düzeyde kalıyor. Karakter modellemeleri ya da çevre tasarımları ile oyun dikkat çekmeyi başaramazken, ışık efektleri ise renk odaklı büyülerin hakkını vermeyi başarıyor. Kontroller ve animasyonlar da oyunun öne çıkan bir diğer yönü olurken, savaşlar anında vuruş hissi ya da karakterinizin aldığı darbelere tepkisi ise yeterli belirginliğe ulaşamıyor. Bu ise oyunun ana odaklarından biri olan düşmanla çatışma anlarının biraz gölgede kalmasına neden oluyor.

Immortals of Aveum inceleme! Büyü dolu bir macera! - Resim : 4

Günümüzde linear işleyişte olan shooter yapımlarının azlığı göz önünde bulundurulduğunda Immortals of Aveum belirli bir standartı yakalamayı başararak türün fanlarına yeterli bir oyun deneyimi yaşatmayı başaracaktır. Oyunun Baldur’s Gate III ve Starfield gibi yılın beklenen iki oyunu arasında çıkış yapmış olması ise bir pazarlama hatası mı, yoksa cesur bir karar mı onu satış rakamları gösterecek.

TO Puanı: 87 - Kesinlikle Denenmeli