Oyun

İnternet ve oyun için altına kaçıranlar var!

İnternet ve oyun bağımlılarının genel durumu korkutucu!

İnternet ve oyun için altına kaçıranlar var!

Meclis son zamanlarda internet ve oyun bağımlılığı üzerine olan araştırmalarını arttırmaya devam ediyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin 'İnternet Bağımlılığı Birimi'nde görevli Dr. Ömer Şenormancı yaptığı konuşmada bağımlıların ilginç boyutunu öne sürdü. Duyanları şaşkına uğratan açıklamalar...

nternet deyince sizi özellikle ilgilendiren 'İnternet oyunları'. Alışık olduğumuz oyunlar gibi değil, bağımlılık yapan 'MMORPG' (Massive Multiplayer Online Role Playing Game). Binlerce kişinin aynı anda bağlandığı ve adeta gerçek hayat yaşadıkları oyun türleri. En bilineni 'Metin2-Knight Online', dönem dönem medyada çıkıyor, 'cinayet işlendi' veya 'karakterler çalındı' gibi. Müziklerini bile dünyanın en önemli orkestraları hazırlıyor. Teksas'taki bir grupla İstanbul'daki birisi aynı anda oynayıp mücadele edebiliyor.

1334659044_1334646595-fb1f1abcb3987c4340424e222bc4014b.jpg

Gençlerde şöyle bir algı gelişiyor: Gerçek hayattaki 'okul başarısı' veya kız-erkek arkadaşım olsun'dur. Bunların hiçbirinin önemi olmuyor. 'Benim böyle bir hedefim yok' diyor. Ama eğer o oyunda arkadaşı destek olmazsa, kafalarını duvarlara vuruyorlar kanatana kadar. Bir hastamız vardı, oyunda geriye düşünce parmaklarını ısırmaktan bütün elleri yara içindeydi.

1334659231_internet-bagimliligi.jpg

Hangi oyunlara kısıtlama gelmeli?

Özellikle MMPORG kısıtlanabilir. Yukarıda da açıklandığı üzre bu oyunları her gün kafelerden ve evden milyonlarca çocuk hiç durmadan oynuyor... Eroin gibi çok zararlı gözükmüyor olabilir ama sonuçlarına bakınca farkı yok. Daha sıkı denetim hatta yasaklama olabilir. Aileler de istiyor. İlgi çarpıcı bir örnek: Bir hastamız oyunda geriye düşmemek için tuvalete gitmiyor, altına kakasını yapıyordu, ve bu çocuklar henüz 18 yaşının altında...

1334659094_cocuklarda-internet-bagimliligi.jpg

Bağımlıların hemen hemen hepsinde bu rahatsızlıklar var!

İnternet bağımlılığı tanısı alan olgularının yüzde 90'ında bir eş tanı olduğunu biliyoruz.Yani internet ve oyun bağımlılarının hemen hemen hepsinde eşit rahatsızlıklar boy gösteriyor. Genel olarak koyulan bu kanının içeriğindeki rahatsızlıklar ise şöyle: Sosyal fobi, depresyon, kişilik bozuklukları, anksiyete bozuklukları, madde bağımlılığı, utangaçlık, cinsel kompulsivite ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu. Bu konuyla ilgili psikiyatride kimsenin tecrübesi yok. Tanı konursa kırmızı reçeteli ilaçlar başlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.