İlk oyun deneyimi için konsolu açıyoruz. Karşımızda çok daha kolay anlaşılan bir menü var. Onu kullanıcı sayfası takip ediyor. Cihaza yeni eklenen çift lensli kamera yüzünüzü tarayarak kendi fotoğrafınızla kullanıcı sayfanızı oluşturmanızı sağlıyor. Artık evinizde 20 kişide olsa PS4 her açıldığında sizi ayırdedebiliyor. Ve profilinizi ekrana taşıyor.

Oyuna başlıyoruz. İlk dikkatimizi çeken tamamen değişen ve yeni özellikler eklenen kablosuz oyun kolu. Kolun üst kısmında dokunmatik bir alan yaratılmış. Burası en hassas parmak hareketlerinizi bile algılıyor. İki parmağımımı birleştirerek düşmanı rahatlıkla boğabiliyor veya tek parmak hareketiyle onu duvara vurabiliyorum. İlk yarım saat bu yenilik zorlayabiliyor çünkü oyundaki karakterinize hemen hakim olamıyorsunuz.

Oyun kollarına eklenen bir diğer özellik: çift titreşim. Vurulduğumda veya düşmana ateş ederken oyun kolları çok daha güçlü titriyor. Bir süre bu durum oyunda kontrolü kaybetmenize sebep olabiliyor. Yalnız sonra gerçeklik hissini daha güçlü hissetmeye başlıyorsunuz. Mesela ben oynarken ilk yarım saat kontrolü kaybettim ve çok zorlandım. Buna alışmak için çok efor sarfetmek gerekiyor. Oyun kollarındaki mavi ışıklar dikkat çekiyor. Bu ışıklar sayesinde kolların her hareketi ekrandaki kameralara daha güçlü yansıyor. Dört kişilik bir arkadaş grubuyla oyun oynuyorsanız da herkesin oyun kollarında ışığı farklı renklerde yanıyor. Siz vuruldukça ve canınız azaldıkça ışıkların şiddeti de azalıyor.

Yeni konsol Facebook, Ustream ve Twitter gibi sosyal medya servislerini destekliyor. Mesela Killzone oynarken başrolde olduğum ve beğendiğim aksiyon sahnelerini yeni eklenen ‘Share’ tuşuna basarak ister video, ister fotoğraf olarak anında Facebook sayfama yüklüyorum. Ayrıca isterseniz maçınızı canlı olarak diğer kulllanıcı arkadaşlarınıza da izletebiliyorsunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.