Oyun

Knight Online için hukuki bilgilendirme

Knight Online oyununa yönelik hukuki ihlaller hakkında bilgilendirme yapıldı.

Knight Online için hukuki bilgilendirme

Ülkemizde en çok tercih edilen ve oynanan oyunların arasında yer alan Knight Online oyununa yönelik hukuki ihlallerle yasal mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Knight Online oyununun sürekli artan popülerliği, oyunun kullanıcılarına adil, keyifli, sürekli oyun zevki sunması ile tırmanışını sürdürüyor.

Knight Online oyununda kullanılmak üzere kimi kişilerce yayına ve satışa konu edilen hack ve hile programları Game Cafe'nin başlatmış olduğu hukuki takip ve yaptığı başvurular ile incelemeye alındı. Bilindiği gibi dijital oyunlar 5846 sayılı kanun kapsamında eserdir. Bu sebeple dijital oyunlar sahiplerine mutlak ve münhasır haklar verir. Dijital oyunların kodlarının çeşitli yöntemlerle bozulması, haksız şekilde ele geçirilmesi, işlenmesi, değiştirilmesi ve bu şekilde hack veya hile programları üreterek bunların satılması veya dağıtılması hukuka aykırıdır. Bu eylemler eser sahibin eserinin üzerindeki hakkına tecavüz teşkil eder. Öte yandan ayn eylemler oyun markası kullanılarak yapıldığında 556 KHK m. 9 ve 61 uyarınca markaya tecavüz oluşturmaktadır. Game Cafe, Knight Online oyununa yönelik esere ve markasına tecavüz oluşturan her nevi eylem ve hile programlarına karşı da hukuki süreçleri başlatmış ve sürdürmektedir.

Bilişim sistemine yetkisiz erişim, sistemde yetkisiz şekilde kalma, sistemdeki verileri bozma işleyişini engelleme ve bu şekilde menfaat temini ise Ceza Kanunu'na göre bilişim suçudur. İşte bu sebeplerle Knight Online oyunun privateserver yayıncıları, hack ve hile yayıncıları aleyhine hem ceza hem de tazminat davaları açılmış ve açılmaktadır. Bir kısmı kısa süre evvel tamamlanan hukuki süreçler neticesinde mahkemeler tarafından çok sayıda yasa dışı içerik barındran web sitesine erişime engelleme kararı verilmiştir. Bunların arasında hack veya hile sitelerinin yanı sıra privateserver siteleri de bulunmaktadır. Bu sitelerin sahipleri, işletenleri ve hukuka aykırı içerik paylaşan üyeleri hakkında da ceza davaları ve tazminat davaları açılmaktadır. Knight Online oyununun oyuncularını adil ve keyifli bir oyun oynama ortam ve tecrübesine sahip olmasını hedefleyen Knight Online gerek hack ve hile, gerekse privateserver yayıncılarına karşı tazminat ve ceza davaları ile haklı ve gerekli mücadelesini sürdürecektir. Bu sebeplerle oyuncularımızın, hack veya hile programlarına itibar etmemelerini, bunları kullanmamalarını, privateserver yayıncılarından uzak durmalarını önemle bir kez daha hatırlatırız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.