Küplerden oluşan bir gamepad: İşte karşınızda Proteus Xbox

Proteus Xbox kontrol cihazı, modüler küplerden oluşan yapısıyla oyun deneyimini herkes için daha erişilebilir hale getiriyor. Bu yenilikçi tasarım, kullanıcıların gamepadi kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine olanak tanıyor.

Küplerden oluşan bir gamepad: İşte karşınızda Proteus Xbox

Xbox, Proteus Controller adlı modüler gamepad ile erişilebilirlik alanını genişletiyor. Byowave isimli yeni bir çevre birimi şirketi tarafından Designed for Xbox programı kapsamında geliştirilen bu kontrol cihazı, avuç içi boyutunda küplerden oluşuyor ve çeşitli konfigürasyonlarda bir araya getirilebiliyor. Standart kontrol düğmeleri, analog çubuklar ve yön tuşları gibi değiştirilebilir ön paneller içeriyor. Bu özellikler, oyuncuların Proteus Controller'ı kişisel ihtiyaçlarına göre tek elle, masa üzerinde düz, geleneksel bir gamepad olarak veya joystick ile kullanmalarına imkan tanıyor.

Proteus Controller şu anda 255$’a ön siparişe açıldı ve sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Cihazın ülkemize gelip gelmeyeceği ya da gelirse hangi fiyattan satışa sunulacağı henüz net değil. Cihaz iki güç küpü, Hall etkili sensörlere sahip iki analog küp, bir yarım küp ve iki ara parça ile birlikte geliyor. Ayrıca değiştirilebilir çevre birimleri de bulunuyor: bir yön tuşu, sol tetik, sağ tetik, iki tek düğme seçeneği, XYAB elmas dizilimi, mini analog çubuk ve Xbox ana grup. Geleneksel bir gamepad oluşturmak için sol ve sağ tutma kolları, Byowave'in sevimli mavi yaratığını içeren soket ve fiş kapakları, bir USB-C şarj kablosu ve Bluetooth dongle da pakette yer alıyor.

Küplerden oluşan bir gamepad: İşte karşınızda Proteus Xbox - Resim : 1

Byowave, Proteus Controller'ı kademeli olarak satıyor. İlk olarak 255$’a VIP fiyatıyla 150 adet sunulacak. Ardından 268$ (Erken Sipariş) ile 500 adet ve 284$ (Ön Sipariş) ile 1.000 adet daha satışa çıkacak. Proteus Controller’ın standart fiyatı ise 300$ olacak.

Küplerden oluşan bir gamepad: İşte karşınızda Proteus Xbox

Proteus Controller, Xbox Series X/S, Xbox One ve Windows 10 ile 11 için desteklenecek ve bu platformlarda sorunsuz çalışacak. PlayStation 5 veya Switch ile uyumlu olmayacak, en azından başlangıçta. "Konsol şirketleri ile resmi olarak lisanslı olmak bizim için çok önemli, çünkü kullanıcı deneyiminin sorunsuz olmasını ve kontrol cihazının ömrünü garanti altına almak istiyoruz. Gelecekte bu platformlarla da ortaklık kurmayı çok isteriz!" diyor Proteus yöneticisi.

Byowave ekibi, Proteus Controller'ın Steam Deck ile çalışıp çalışmayacağını doğrulayamıyor ancak umutlular. İlgilenen oyuncuların Steam Deck entegrasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için doğrudan iletişime geçmelerini teşvik ediyorlar.

Proteus Controller, Microsoft'un oyun ekipleri ile birlikte geliştirildiği için Designed by Xbox programının bir parçası. Bu, cihazın Microsoft'un donanımı ile sorunsuz çalışması gerektiği anlamına geliyor. Razer, Turtle Beach, PowerA ve Logitech gibi şirketler de Designed by Xbox logosuna sahip ürünler satıyor ancak Byowave ortaklığı, bu alandaki erişilebilirlik ürünlerine yeni bir vurgu yapıyor. Microsoft, bugün, engellilik topluluğuna hizmet etmeye odaklanan donanım üreticileri için Designed by Xbox'a katılım sürecini hızlandırdığını ve kolaylaştırdığını açıkladı.

Proteus Controller'ın duyurusu, Xbox'ın Global Erişilebilirlik Farkındalık Günü'nü tanımasının bir parçası. Xbox, 2018'in sonlarında piyasaya sürdüğü Adaptive Controller ile erişilebilir oyun donanımlarında öncü olmuştur. Adaptive Controller, AbleGamers, Warfighter Engaged, SpecialEffect, Craig Hospital ve Cerebral Palsy Foundation ile ortaklaşa tasarlanan, engelli oyunculara yönelik derinlemesine özelleştirilebilir bir gamepad. Yalnızca 100$'a satılan bu cihaz, kullanıcıların kendi üçüncü parti çevre birimlerini takarak ideal oyun kurulumlarını oluşturmalarına olanak tanıyor.