Oyun

Manchester United FM 2020 yüzünden davalık oldu!

Menajerlik oyunu denildiğinde akla gelen ilk isim olan Football Manager yüzünden SEGA ve Manchester United mahkemelik oldu. İşte konu hakkındaki detaylar.

Manchester United FM 2020 yüzünden davalık oldu!

Söz konusu menajerlik oyunu olduğunda şüphesiz akla gelen ilk isim Football Manager olacaktır. Hali hazırda kulvarında tek başına kalan FM, kısa süre önce yeni oyunuyla PC’lere konuk olmuştu.

FM 2020 yüzünden dünya devi Manchester United ve oyunun yayıncısı SEGA ile geliştiricisi Sports Interactive’in mahkemelik olduğu ortaya çıktı.

Manchester United FM 2020 yüzünden davalık oldu!

Bilindiği üzere FM oyunlarında tüm takımlar lisanslı olarak bulunmuyor. Sports Interactive maliyetleri düşürmek için lisans tarafında çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemlerden birisi de takımların logo ve isimlerinin kullanılması yerine sadece isimlerinin kullanılıyor olması. Böylece logo kullanımı için ekstra ücret ödemeye gerek kalmıyor.

Manchester United FM 2020 yüzünden davalık oldu! - Resim : 1

Üstelik FM modlara açık bir oyun olduğu için bu logolar mod yapımcıları tarafından oyuna ekleniyor. Böylece Sports Interactive ve SEGA büyük bir mali yükten kurtulmuş oluyor.

Bu durumdan rahatsız olan Manchester United, FM 2020 yüzünden SEGA ve Sports Interactive ile davalık oldu. Kulüp avukatı Manchester ekibini logo ve isim tarafında önemli bir marka olduğunu ve SEGA’nın lisans ücretlerini tam olarak ödemesi gerektiğini savundu.

SEGA ve Sports Interactive tarafı ise bu durumun 1992’den bu yana aynı şekilde devam ettiğini belirterek, FM 2020 ile ilgili özel bir konu olmadığını ve herşeyin yasal olduğunu savundu.

Görünen o ki Manchester United koronavirüs sürecinde kaybettiği parayı farklı şekilde geri kazanma niyetinde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.