Oyun

Mekanın sahibi geri geldi: PlayStation 5 rekor satış hacmine ulaştı

Oyun dünyasının en büyük isimlerinden biri olan PlayStation, çip sorunu ve tedarik sorunlarını tamamen aştığını dosta düşmana ilan etti.

Mekanın sahibi geri geldi: PlayStation 5 rekor satış hacmine ulaştı

Oyun dünyası önemli bir dönüşüm içerisinde. Bir taraftan görüntü kalitesi ve etkileşim anlamında çığır açan yenilikleriyle konsollar ve bilgisayarlar bulunurken, diğer taraftan 7/24 kullanıcılara eşlik edebilme özelliği ile kendini hatırlatan mobil oyunlar var. Sektörün bu güç dengesi nasıl kurulur şimdilik bilinmez ancak PlayStation 5’in uzun zamandır yoluna koymaya çalıştığı sorunlarını nihayet çözdüğü kesin.

Sony tarafından geçtiğimiz saatlerde açıklanan 2022 yılı üçüncü çeyrek mali tablo verilerine göre, Japon şirket bu 3 aylık süre zarfında toplam 7,1 milyon adet PlayStation 5 sattı. Bu rakamın ne manaya geldiğini anlayabilmek için 2021’in 3. Çeyrek verisine bakmak yeterli.

Mekanın sahibi geri geldi: PlayStation 5 rekor satış hacmine ulaştı

Nitekim Japon devi o çeyrekte yalnızca 3,9 milyon adet PlayStation 5 satabilmişti. Buradan çıkan sonuçsa, artık Sony’nin çip sorunu ve stok problemi gibi sıkıntılarını tamamen geride bırakmış olması.

Zaten 2022 yılının sonlarına doğru Sony tarafından yapılan bir açıklamada da bundan sonra isteyen herkesin PlayStation 5 alabileceği ve herhangi bir sorunla karşılaşmayacağı yeni bir dönemin başladığı müjdelenmişti. İşte bu gelen son mali tablo ile Sony’nin sözlerinin altının boş olmadığı da anlaşılmış oldu. Tabi bu haber en çok Microsoft’u üzecektir. Zira PlayStation 5’in tedarik sıkıntı yaşadığı dönemlerde Xbox Series modellerinin satışlarını katladığı herkesçe biliniyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.