Oyun

Microsoft iyice köşeye sıkıştı: Paran mı var derdin var!

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, Activision’ın hayaliyle yanıp tutuşurken bu alım süreci her geçen gün biraz daha çıkmaza giriyor.

Microsoft iyice köşeye sıkıştı: Paran mı var derdin var!

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Microsoft, bir süredir oyun dünyasındakini gücünü arttırmak için çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların merkezinde ise doğrudan sektörün devlerinden birini satın alarak, istediği konuma parayla ulaşma amacı var. Ancak Activision ile Microsoft arasında anlaşma sağlanmış olsa da, Avrupa ve Amerika’daki birçok düzenleyici kurum bu satın alım sürecine şiddetle karşı çıkıyor.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından alınan kararla, şirketin bu hamlesinin kendisini oyun dünyasında antitröst konumuna getireceğini ve buna izin verilmesinin pek de mümkün olmadığı belirtildi. Bu açıklamaların ardından, yakın zamanda Microsoft aleyhine bir dava açılmasına kesin gözüyle bakılırken, Amerikalı teknoloji devinin bu alım süresince uğraştığı tek yer tabi ki düzenleyici kurumlar değil.

Microsoft iyice köşeye sıkıştı: Şimdi de FTC tarafından dava açılacak

Bilindiği üzere başta Sony olmak üzere pek çok ünlü şirket, Microsoft’un bu alımını desteklemiyor hatta karşı çıkıyor. Söz konusu durumun sebebi ise, bünyesinde Call of Duty gibi serileri bulunduran Activision’un Microsoft’un eline geçmesiyle birlikte rekabetin ortadan kalkacağı ve Microsoft’un bu konuda tek konumuna geçeceği.

Sony’nin bu endişelerine karşın, 10 yıl boyunca Call of Duty’nin PlayStation’a çıkacağına dair söz veren Microsoft şimdilik bu teklifine yanıt alabilmiş değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.