Microsoft ve Sony rekabetinde sular durulmuyor

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma süreci günden güne daha karmaşık hale gelmeye devam ediyor.

Microsoft ve Sony rekabetinde sular durulmuyor

Microsoft, hali hazırda dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri. Ancak şirket sadece bu unvanla yetinmek istemiyor ve oyun sektörü içinde de aynı şekilde anılmak istiyor. İşte bu amacına ulaşabilmek için Activision Blizzard’ı bünyesine katmak isteyen ve bu uğurda 69 milyar doları gözden çıkaran Microsoft, Sony engelini bir türlü aşamıyor.

Bilindiği üzere Japon teknoloji ve oyun devi Sony, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının rekabet kurallarına aykırı olduğunu dile getirmiş ve şirketin bu açıklamalarının ardından ise Amerika Birleşik Devletleri Federal Rekabet Kurumu da harekete geçerek söz konusu alım süreci hakkında soruşturma başlatmıştı.

Microsoft ve Sony rekabetinde sular durulmuyor

Bu konulara ilişkin uzun süredir sessizliğini koruyan Microsoft ise, dün Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer vasıtasıyla sessizliğini bozdu. Sony’nin bu tavrının arkasında yatan sebebin, rekabeti düşünmek değil kendi çıkarlarını korumak olduğunu söyleyen Spencer, rakibinin amacının Xbox’ın gücünü tüketmek olduğunu iddia etti.

Bu satın alımın gerçekleşmesi halinde Call of Duty serisinin en az 10 yıl daha PlayStation konsoluna çıkmaya devam edeceğini belirten Spencer’a göre bu anlaşma herkesin lehine olacak. Son olarak, bu alım sürecinin 2023 yılının ortalarına doğru mutlu sonla biteceğini düşünen Microsoft, şimdiden Call of Duty serisi için Nintendo ile anlaşma imzalamayı ihmal etmedi.