Oyun

Microsoft'tan, 68.7 milyar dolarlık oyun hamlesi! Şimdi Sony düşünsün

Microsoft oyun alanında hamleler yapmaya devam ediyor. Şirket şimdi de en sevilen oyunlardan biri olan Call of Duty yapımcısını satın aldı.

Microsoft'tan, 68.7 milyar dolarlık oyun hamlesi! Şimdi Sony düşünsün

Microsoft Corp (MSFT.O) Salı günü yaptığı açıklamada, "Call of Duty" video oyunu yapımcısı Activision Blizzard'ı (ATVI.O) 68,7 milyar dolar nakit karşılığında satın aldığını duyurdu.

Microsoft'un hisse başına 95 dolarlık teklif sundu. Activision hisseleri 89.55 dolardan işlem görüyordu. Microsoft CEO'su Satya Nadella yaptığı açıklamada, "Oyunlar, bugün tüm platformlarda eğlencenin en dinamik ve heyecan verici kategorisidir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır." ifadelerini kullandı.

Microsoft, 68.7 milyar dolarlık oyun hamlesi! Şimdi Sony düşünsün

microsoft

Microsoft, son yıllarda "Minecraft" yapımcısı Mojang Studios ve Zenimax'ı milyarlarca dolarlık anlaşmalardan alarak oyunlara büyük yatırımlar yapıyor.

Activision'ın "Call of Duty" ve "Overwatch" gibi oyun kitaplığı, Microsoft'un Xbox oyun platformuna, yıllardır daha istikrarlı bir özel oyun akışı sunan Sony'nin (6758.T) Playstation'ına göre bir avantaj sağlayacaktır. Candy Crush yapımcısının hisseleri, video oyunu şirketindeki cinsel taciz ve diğer suistimal iddialarından büyük ölçüde zarar görerek geçen yıla kıyasla %37'nin üzerinde düştü.

Şirket hala bu iddiaları ele alıyor ve Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Temmuz ayından bu yana üç düzineden fazla çalışanı işten çıkardığını ve 40 kişiyi daha disipline ettiğini söyledi.

Bobby Kotick, Activision Blizzard'ın CEO'su olarak hizmet vermeye devam edecek.

Yorumlar
mehmet sana sevinç
ben istiyorum telefom açılmiyoru
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.