Oyun

Minecraft oyuncularının başı sahte güncellemeler ile dertte!

Araştırmalar, video oyunuyla ilgili siber tehditlerin ve saldırıların sayısında son aylarda önemli bir artış görüldüğünü ortaya koyuyor.

Minecraft oyuncularının başı sahte güncellemeler ile dertte!

Kaspersky'nin yeni rakamları, oyuncuların kimlik avı dolandırıcılığından güncellemeler veya bonus özellikler gibi görünen kötü amaçlı yazılım indirmelerine kadar çok çeşitli olası tehditlere karşı uyanık olmaları gerektiğini gösteriyor. Ancak, en yeni ve en gelişmiş oyun platformlarını ve oyunlarını benimsemekten çok, suçluların ve dolandırıcıların kurbanları hedeflemek için genellikle biraz daha düşük teknolojili bir şey seçtikleri görülüyor, Minecraft güvenlik tehditleri için popüler bulunuyor.

Kaspersky, Temmuz 2021 ile Temmuz 2022 arasındaki tehditleri incelerken 23.239 olay kaydettiğini, tespit ettiği kötü amaçlı dosyaların yaklaşık dörtte birinde Minecraft’ın kullanıldığını, onun ardından FIFA (%11), Roblox (%9,5), Far Cry (%9,4) ve Call of Duty (%9) geldiğini söylüyor.

Minecraft oyuncularının başı sahte güncellemeler ile dertte!

Minecraft aynı zamanda mobil kötü amaçlı yazılım tehditleri listesinin zirvesinde yer aldı ve oyun, tespit edilen olayların %40'ı için bir yem olarak kullanıldı ve GTA (%15), PUBG (%10), Roblox (%10) ve FIFA'nın (%5) önünde yer aldı.

Ancak Kaspersky, Minecraft ile ilgili toplam kötü amaçlı ve istenmeyen dosyaların aslında bir önceki yıla göre %36 oranında azaldığını ve etkilenen kullanıcı sayısının da yıldan yıla neredeyse %30 düştüğünü kaydetti.

Şirket, oyuncuların başarılı olmaları için yeni yollar sunduğunu iddia eden, ancak aslında yalnızca kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen yazılımlar içeren hile programları hakkında özel bir uyarı yayınladı ve bu türde 13.689 kullanıcıyı etkileyen 3.154 benzersiz dosya gördüğünü belirtti.

Şirket, "Yıllar geçtikçe, oyun endüstrisi giderek daha fazla büyüdü ve gelecek yıl kullanıcıları kötüye kullanmanın yeni yollarını görmeyi bekliyoruz, örneğin şu anda dünya çapında popülerlik kazanan espor temasını kullanarak" dedi. "Bu yüzden korunmak çok önemli, böylece yıllar içinde oluşturduğunuz paranızı, kimlik bilgilerinizi veya oyun hesabınızı kaybetmezsiniz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.