Netflix, oyun sektöründe yeni bir yol arıyor

Netflix, oyunları nasıl kazançlı hale getireceğine dair farklı stratejiler üzerinde çalışıyor.

Netflix, oyun sektöründe yeni bir yol arıyor

Netflix, oyun sektörüne adım atmaya devam ediyor. Şirket, mevcut abonelik hizmeti içerisinde Netflix Oyunları sunmaya başladıktan iki yıl sonra, oyun girişimini kârlı bir segmente dönüştürme yollarını araştırıyor. Wall Street Journal'da yer alan bir rapor, yayın devinin oyun kolu için potansiyel gelir stratejileri üzerine iç tartışmalarını ortaya koyuyor.

2023 yılı sona ermeden önce Netflix platformunda 86 oyun bulunuyordu. Netflix Oyunları, tüm Netflix üyelerine ekstra bir maliyet olmaksızın reklamsız bir oyun deneyimi sunuyordu. 2023 yılının sonunda platform, geliştirme aşamasında olan ek 90 oyunla birlikte toplamda 86 oyun sunuyordu. Bunlar arasında GTA Üçlemesi gibi popüler üçüncü taraf başlıklar ve Oxenfree 2 gibi şirket içi yaratımlar yer alıyordu. Ancak bu etkileyici oyun listesine rağmen, hizmet Netflix abone tabanından önemli bir etkileşim görmedi. Lansmanından bir yıl sonra, abonelerin %1'den azı Netflix üzerinde oyun oynuyordu ve bu oran, genişletilmiş oyun kütüphanesine rağmen pek bir iyileşme göstermedi.

Netflix'in bu ılımlı tepkiye rağmen oyun girişimine ağır yatırımlar yapmaktan vazgeçmediği görülüyor. Şirket, oyun işini kurmak için yaklaşık 1 milyar dolar harcadı ve Night School Studio gibi stüdyoları satın alarak tanınmış geliştiricilerle işbirliği yaptı.

Netflix, oyun sektöründe yeni bir yol arıyor

Oyun platformunu para kazandırmak için Netflix, birkaç seçeneği değerlendiriyor. Bunlar arasında uygulama içi satın almaları tanıtmak, belirli oyunlar için ekstra ücret talep etmek veya yeni Netflix reklam destekli katmanında oyunlara reklam yerleştirmek bulunuyor. Bu adımlardan herhangi biri, mevcut modelden önemli bir sapma temsil edecektir.

Doğrudan para kazanmanın ötesinde, Netflix, oyuncuları çekmek için yenilikçi yollar araştırıyor. Örneğin, Netflix uygulaması içinde bulunan kod, şirketin akıllı telefonları kontrol cihazı olarak kullanarak TV oyunları üzerinde denemeler yaptığını gösteriyor. Bulut oyunları, son zamanlarda yapılan iş ilanlarına göre ilgi alanlarından biri.

Şimdilik, bu stratejiler tartışma aşamasında. Netflix'in yeni yıl için hemen planı, Cozy Grove: Camp Spirit, Sonic Mania Plus, Hades, Game Dev Tycoon, Rebel Moon filmine dayalı bir oyun ve Squid Game evreninde geçen bir başlık gibi yeni oyunları piyasaya sürmek.