Oyun

Otomobil dünyasından bomba haber: Tamamen elektrikli Golf mü geliyor?

Gerek dünyada gerekse de ülkemizde en çok beğenilen Volkswagen modellerinden biri olan Golf, yakın zamanda tamamen elektrikli bir varyantla karşımıza çıkabilir.

Otomobil dünyasından bomba haber: Tamamen elektrikli Golf mü geliyor?

Volkswagen, uzun zamandır beklenen ID 2 şehir elektrikli aracı için, tamamen yeni bir dış tasarım ve iç mekan sunmak üzere, Mart ayında tanıtılacak yeni bir konsept araç için işe koyuldu. Beş kişilik kompakt araç, 2025 yılında satışa sunulacak ve günümüz para birimiyle 22.500 euroluk (20.135£) başlangıç fiyatına sahip olacak. Wolfsburg içerisinden edinilen bilgilere göreyse ID 2, yaşayan efsane olan Golf’ün adını alacak.

MEB-Plus platformunda temellenecek olan Volkswagen ID 2'nin, bugün yaygın bir şekilde kullanılan MEB elektrikli araç yapısının güncellenmiş bir versiyonu olan LFP (lityum demir fosfat) prizmatik pil hücreleri ve 200kW'ye kadar şarj hızları gibi yeniliklerle donatılmış olacağı doğrulandı.

Şu anda herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da, son aylardaki iç toplantılarda, ID 2'nin üretim versiyonu için birkaç farklı isim kombinasyonunun önerildiği ve Volkswagen CEO'su Thomas Schäfer'in Ekim 2022'de Autocar'a verdiği röportajda ima ettiği ID Golf adlandırmasının da bu seçenekler içerisine dahil olduğu ifade edildi.

Otomobil dünyasından bomba haber: Tamamen elektrikli Golf mü geliyor?

O dönemde, selefi Ralf Brandstätter'in Volkswagen'in Çin operasyonlarının başına atanmasının ardından Temmuz'da Volkswagen'in kontrolünü alan Schäfer, "Golf adının büyük bir değeri var. Bu ismi kullandığımızda insanlar tamamen ne hakkında konuştuğumuzu anlıyorlar. Bu nedenle, adını tamamen farklı bir şey olarak değiştirmek anlamsız" dedi.

Başlangıçta, Golf adının, Volkswagen ID 3'ün makyajlı bir versiyonu için ayrılabileceği önerilmişti. Ancak, söylentilere göre bu durum Volkswagen yetkilileri tarafından reddedilerek "Volkswagen Golf'ün gerçek değeri, ID 2 boyutlarında bir araçta yatıyor" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.