Palworld'un rekorunu Manor Lords kıracak, büyük ilgi görüyor

Bu ayın başlarında Steam beklenti listelerinin zirvesine yerleşen ortaçağ temalı şehir kurma oyunu Manor Lords, şimdi de 'anında başarı' alanına girmiş durumda. Oyun, sadece altı günde ekstra 500 bin potansiyel oyuncuyu cezbetmiş ve toplamda 3 milyon beklenti listesine ulaşmıştır.

Palworld'un rekorunu Manor Lords kıracak, büyük ilgi görüyor

Geçen hafta Manor Lords'un yayıncısı Hooded Horse, oyunun 2,5 milyon beklenti listesine ulaştığını duyurmuştu. Bu, Ocak ayında ulaşılan kilometre taşına ek olarak ekstra 500 bin daha eklenmişti. Yıl başından bu yana şehir kurma oyunu, Hades 2'yi geçerek Steam'de en çok istenen oyun haline geldi. Dün gece itibarıyla ise ekstra 500 bin daha ekleyerek toplam beklenti listesi sayısını şaşırtıcı bir şekilde 3 milyona çıkardı.

Bir haftada 500 bin beklenti listesi, tek bir geliştirici tarafından yapılan Manor Lords için büyük bir başarı. Greg Styczen, oyunun 26 Nisan'da erken erişime açılması için sıkı bir şekilde çalışıyor, şehir kurucunun ekonomisini düzeltmek için koyunları zayıflatıyor ve potansiyel oyunculara Manor Lords'un bir RPG, RTS veya Total War ile rekabetçi bir oyun olmadığını hatırlatıyor.

Manor Lords'un izlediği yol gerçekten etkileyici. 2022'deki büyük bir Steam Next Fest'ten sonra, 2 milyon beklenti listesine ulaşması 16 ay aldı. Ocak'tan Nisan'a kadar ekstra 500 bin eklemek büyük bir başarıydı, ancak bir haftadan kısa bir sürede bir başka 500 bin daha eklemek, oyunun çıkışına doğru yeni oyuncuların hızla katıldığını gösteriyor.

Geleneksel bilgelik, beklenti listesindeki kişilerin yaklaşık %10-20'sinin erken ödeme yapan oyunculara dönüşeceğini önerir, bu da Styczen'in lansman haftasında birçok kopya satacağını öne sürüyor. Bu, oyunun başlangıçtaki beklentilerin aksine, Styczen'in kız arkadaşının Manor Lords'un bu kadar ilgi çekmesinin zor olacağını varsaydığı, ancak oyunun yılın Steam'deki en büyük indie hitlerinden biri olacağını gösteriyor gibi görünüyor.