Oyun

PES 2013 Demo - İnceleme

Konami Pro Evolution Soccer 2013'ün Demo'sunu sizler için mercek altına aldık!


İlk olarak söylemeliyiz ki PES son zamanlarda zorlu yollardan geçti. PES hayranları Konami aracılığıyla yayınlanan 2013'ün demosunu indirmeye başladı. PES 2013 PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için geldi. Geçtiğimiz saatlerde gelen PES 2013 demosunu sizler için inceledik.

Oyun demosu yaklaşık 1 GB büyüklüğünde yer kaplıyor. EA'nın FIFA serisiyle ilgili Konami PES'e yeni bir bakış açısı kazandırmış. Geçtiğimiz bir kaç yıldır FIFA'nın gölgesinde kalan oyunun parlama zamanı geldi.

Konami'nin bu yılki felsefesi kullanıcılar oyunu nasıl daha iyi kontrol ederler ve topla bağlantıyı nasıl sağlarlar üzerine olmuş. ProActive AI özellikle bu sürümde daha gerçekçi bir deneyim sağlıyor. Bu yıl Pro Evolution Soccer'da bazı klavye değişiklikleri de bulunuyor.

Demo'yu PES'in kendi sunucularından indirmek için incelememizin sayfalarına göz atabilirsiniz.

Full Kontrol

PES'in full kontrol sistemi oyunculara daha fazla kontrol etme imkanı sunar. Kullanıcılar futbolcuları istedikleri yönlerde hareket ettirebilme ve ani pozisyon ve paslardaki gücü hissedebilmektedir.

Bu güncelleştirmeyle ilk dokunmatik sistem de geliyor ve bununla birlikte topun etrafındaki oyuncunun daha çok seçeneği oluyor. Futbolcular topa topuklarıyla ya da kafalarıyla da müdahale edebiliyor ve gol için bir çok pozisyon çıkabiliyor.

Yeni Deft Touch Dribbling sistemi FIFA 13'ün Complete Drible sistemini andırıyor. Xavi ve Iniesta gibi oyuncuların performanslarını sunuyor. Kıvrak dokunuşlar ve yakın kontrol alanında kendilerini ifade etme fırsatı verir.

Response Defending sisteminde karşıdaki savunan oyuncu bir hamle yapacağında nasıl karşılık vereceğine karar verme şansı verir. Hızlıca verilen tepkiyle topu yakalama tuşuna çift tıklanması rakipten top çalmanızı sağlıyor. Buradaki problem şu ki aynı butona çok defa basılması oyuncuların birbirine girmesine neden olabiliyor. 

Yeni kontrol sistemiyle riske girmeye değecek durumları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. PES 2013'ün gelişen kontrol sistemi topa yoğunlaşmanızı sağlıyor ve topu almak için sağlan bir hamle yapabilme imkanı sunarken topu unutup rakip oyuncunun dizine yoğunlaşmanızı engelliyor.

Sesler konusunda ise önceki versiyonla çok bir fark görünmüyor. Sesler konusunda alınması gereken bir hayli yol olduğunu düşünüyorum. Sistemin geliştirilmesi oyuna daha gerçekçi bir hava kazandıracaktır.

Yeni modlar

Konami bu sistemin ne kadar kompleks olduğunun farkında ve bu yıl oyunu öğreten bazı eğitsel öğelerle geliyor. PES bu sistemde futbol oyunundan daha çok bir kavga yönetmeniz de gerekebiliyor, FIFA'nın başarılı olmasının sebeplerinden biri de kontrol sistemindeki basitlik de olabilir.

Player ID

Herkes favori takımıyla oynamak ister ve her takım en az bir ya da iki tane diğer oyunculardan daha özel oyuncu bulundurur. Tekrar gösterilen sahneler ve yakınlaştırılan pozisyonlar neredeyse gerçek hissi veriyor. Bu oyunda top sürme biraz yavaşlamış diyebiliriz, fakat R2 kullanarak oyuncuların yakın kontrolü için çeşitli stiller eklemenize izin verir.

Ayrıca her oyuncunun kendine ait bir kimliğinin olması da en iyi gelişmelerden bir tanesi. Çünkü her oyuncuyla aynı şeyleri yapabilmeniz oyunu çok sıradan yapardı. Aynı kişiselleştirme kaleciler için de var.

ProActive AI

Oyun dengesi olarak da bilinen bu sistem 2013'te hız ve hassasiyeti en iyi şekilde sunuyor. Örneğin bir gol anında savunma oyuncularınızın ortadan kaybolduğunu görür ve sinirlenirsiniz. İşte AI sistemi bunu ortadan kaldırıyor.

Son olarak şunu belirtmeliyiz ki PES 2013 ile giderek FIFA'ya benzemesi PES hayranları tarafından iyi karşılanmayabilir. Ayrıca bu versiyonda güzel gelişmeler olsa da temel özelliklerde bir değişim söz konusu değil.

2014 sürümü için Fox Engine sistemiyle yepyeni bir PES ile karşılaşacağımız için Konami 2013 için yapılabilecek en iyi geliştirmeleri yapmış. 2013 demosunu buradan indirebilirsiniz.

PES 2013 hakkındaki yorumlarınızı bırakmayı unutmayınız.

Yorumlar
Misafir
fifacılar beğenmez taybe, pes futbol oyunundan çok strateji ve taktik oyunudur bunu anlamayan zaten gitsin fifa oynasın, at pası geç adamı çaprazdan vur 90 a golll çok güsl bir oyundur fifa çocuklar için taybee...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.