Oyun

PlayStation 4.5 ‘NEO’ Hakkında İlk Detaylar Sızdırıldı

Yeni Playstation 4 hakkında ilk detaylar sızdırıldı

PlayStation 4.5 ‘NEO’ Hakkında İlk Detaylar Sızdırıldı

Bir süredir gündemde olan ve beraberinde çok sayıda soruyu da getiren Playstation 4.5, Playstation NEO veya Playstation 4K olarak adlandırılan yeni konsol hakkında ilk teknik veriler sızdırıldı. Peki, Playstation 4.5 "NEO" yeni bir konsol mu yoksa hızaşırtma yapılmış bir Playstation 4 mü?

1461068187_sony-ps4.jpg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Daha önceki konsol nesillerinde, küçültülmüş, güç tüketimi azaltılmış Slim modeller görmeye alışmıştık fakat bu nesilde, durum tasarruftan kayıp ekstra güç tarafına kaymış gibi görünüyor. Özelliklere konsolların PC'lerin gerisinde kalması ve yarışta düzenli olarak kan kaybetmesi bunun en ciddi sebebi olabilir. PC oyuncuları, 4K çözünürlüklere kadar sınırları zorlarken, yeni nesil konsollar üst düzey oyunlarda 1080p-60FPS oranını bile tutturmakta güçlük çekmekte.

ps4-neo.png

Playstation 4.5, Playstation 4.5 Neo veya Playstation 4K olarak çeşitli şekilde adlandırılan yeni konsolun resmi adını açıklana kadar isim karmaşası da devam edecek gibi görünüyor. İsim detayını bir kenara bırakacak olursak, yeni nesil konsolların PC'lerin yanında pek de yeni nesil durmaması nedeniyle, bu tür bir donanım yükseltmesi kaçınılmazdı fakat burada Playstation 4.5 adı biraz kafa karıştıyor. Bunun ilgili yorumlardan önce yeni Playstation 4'ün teknik taraftaki sızıntılarını paylaşalım.

Playstation 4.5 NEO'nun işlemci tarafındaki gelişimi saat frekans hızında karşımıza çıkıyor zira piyasada olan konsolda AMD Jaguar işlemcisi 8 çekirdekte 1.6 GHz hız sunarken, yeni konsolda bu hız 2.1 GHz seviyesine yükseltilmiş. Konsolların zayıf halkası olan GPU'da ise ciddi bir gelişme söz konusu zira yeni konsolda 18 CU yerine 36 CU var ve frekans hızı da bir miktar arttırılmış. 

Asıl dikkat çeken nokta ise bellek veriyolu genişliğinde göze çarpıyor. Piyasadaki konsolda yer alan 8 GB DDR5 bellek 17 Gb/s bant genişliğine sahipken, Playstation 4.5 NEO'da bu bant genişliği 218 GB/s oranına yükseltilmiş. GPU ve bellekteki bu gelişim, özellikle yatırımın doğrudan daha yüksek çözünürlük için yapıldığını gösteriyor zira yeni konsolun 4K çözünürlük için hazırlandığı iddiaları da bu şekilde güçleniyor.  Buna ek olarak VR için de böyle bir gelişim gerekiyor. 

Bu noktada iki konsol arasındaki fark açıkça ortaya çıkarken, oyuncuların ve Playstation 4 sahiplerinin aklına gelecek sorulardan biri, "elimizdeki konsol ne olacak"tır büyük ihtimalle. 

Yani oyun yapımcıları daha geniş ve büyük potansiyele sahip PS 4.5 NEO için oyunlar yapmaya odaklanıp, PS4 sahiplerini yetim bırakır mı? Bu sorunun cevabı ise iddialar kadar cevaplanabilir durumda. Sony'nin bu konuda çok net sınırları olacak. Oyun yapımcıları "base copy" adı altında bütün oyunları iki konsol için de geliştirip, sonrasında "NEO MODE" veya "NEO COMPATIBLE" olarak 4K çözünürlük veya diğer yenilikleri bu sürüme dahil edebilecek. Yani yapımcılar için süreç biraz daha külfetli olabilir fakat Sony kesinlikle iki konsol ve sahipleri arasında gruplaşmaya veya ayrımcılığa izin vermeyecek gibi görünüyor. 

Bu iddiaların daha somut bir hale gelmesi için şimdilik en erken tarih ise E3 2016 olarak görünüyor. Sizce bu kadar kısa sürede böyle radikal şekilde yenilenen bir konsola, oyuncuların tepkisi nasıl olur?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.